Yağ Filtresi

Yağ Filtresi

Yağ filtresi, kirlenmiş yağların ve motor çalışmasından dolayı aşınmasına bağlı oluşa parçacıkları, motor ve transmisyondan uzak tutmak için kullanılmaktadır. Toz ve pislikler motor çalışması esnasında anında yağa karışabilmektedir. Yağa karışan bu yabancı maddelerin bir kısmı kartere çöker ve yağ süzgeci ve mıknatısı tarafından tutulur.
Küçük pislikler yağlama sistemine karışmadan yağ filtreleri tarafından süzülerek sisteme daha büyük zarar gelmesi önlenir. Yağ filtreleri motor yağlama sistemin en önemli parçalarından biridir. İçten yanmalı tüm motorlarda yağ filtreleri bulunmaktadır. Yağ filtreleri motor içinde bulunan korozyonlar ve zararlı maddeleri toplayarak karter dışında biriktiği yerdir. Filtrenin ve motorun mekanik ömrünün uzun olabilmesi açısından uygun yağ ve bu yağa uygun filtreler kullanılmalıdır.
Etkin bir filtreleme işleminin gerçekleşmesi için yağın sıcaklığı büyük önem taşımaktadır. Filtrenin avantajlarından bahsetmek gerekirse; üst derecede güvenilirlik, verimlilik ve performans sağlar. Sürtünmeyi en aza indirerek yağın istenen miktarda temiz bir biçimde süzülmesine yardımcı olur. Basınç ve korozyona karşı koruma kılıfı dış kovan ve metal aksama sahiptir.
Filtre çeşitleri olarak bilinenler ise şu şekildedir; yağ filtreleri elemanları, spin-on ya filtreleri, ekolojik yağ filtreleri, hidrolik yağ filtreleridir. Spin-on, eleman tipi dışında komple filtreleme sistemidir. Ekolojik yağ filtreleri, çevreye duyarlı ve geri dönüşümü olan materyallerden üretilmiştir. Hidrolik yağ filtreleri, yüksek basınca dayanıklı bir şekilde üretilmiştir. Bosch, Fomoco, Fuji en çok tercih edilen markalar arasındadır.

Filtreleme

Fiyat

Marka

Şehir seçimi