Video Kaset

Video Kaset

Hayatımıza 80’li yıllarda giren video kasetler, o dönemlerde büyük bir ilgiyle karşılanmıştı. Zamanın şartları içinde büyük bir yenilik olan video kaset teknolojisi, aradan geçen yıllar içinde gelişerek yerini büyük oranda CD, VCD ve DVD’lere bırakmıştır. Ancak evlerde kullanım söz konusu olduğunda her ne kadar CD’ler daha pratik bir yol olarak tercih edilse de hala video kaset kullanımını gerekli kılan durumlar da bulunmaktadır.

Piyasaya çıktığı ilk yıllarda beta ve VHS olarak iki ana grup altında toplanan videokasetler, gün geçtikçe küçülerek avuç içine sığabilen boyutlara gelmişlerdir. Günümüzde de hala kullanılan video kaset tipi bu küçük boyutlarda olanlardır. Özellikle kamera kaydı için ideal olan bu küçük kasetler, taşıma ve saklama kolaylığı açısından da son derece uygundurlar. Teknik açıdan bakıldığında video kasetler için ses ve görüntü kaydı yapabilen ve yaptığı kaydı uygun cihazlar yardımıyla ekran görüntüsü olarak sunabilen aygıtlardır diyebiliriz.

Video kaset denildiğinde genellikle dünya çapında tanınan ve ilk akla gelen markalar Sony, Panasonic ve Maxell olarak sıralanabilir. Ayrıca Philips tarafından piyasaya sürülmüş olan mini kasetler diğer bir deyişle compact kasetler en çok tercih edilen video kasetlerdir. Kasetlerin kapasiteleri söz konusu olduğunda ise genellikle kayıt süreleri üzerinden sınıflandırma yapılır. Video kasetler genellikle 60 ya da 90 dakikalık kayıt süresine sahip olup, VHS kasetlerde ise 180 dakikalık seçeneklerde bulunabilir.

Filtreleme

Fiyat

Marka

Şehir seçimi