Torna

Torna

Torna, üretimi büyük ölçüde kolaylaştırmakta kullanılan bir araçtır. Tornanın çalışma prensibini anlamak için en basitinden ele alırsak: Çamurdan saksı yada vazo yapan ustaların kullandıkları (ayak ile döndürülerek çalışması sağlanan) ilkel aleti gözümüzde canlandırabiliriz.

Tabi ki sanayide kullanılan torna tezgahları elektrik gücüyle çalışmaktadır. İmal edilecek işler, akıl almaz bir hızla üretilir. Üretimdeki mamullerin birbirine benzer yada benzemez, sayılamayacak kadar çeşidi çoktur. Bu çeşitlilik de doğal olarak torna tezgahlarının üretimindeki çeşitliliğe geçmesine ve artmasına sebep olmuştur.

Beş yada on yıl öncesine kadar kullanılan torna tezgahları motor ve mekanikten oluşurken, günümüzde bu durumun çağ atladığını gözlemlemekteyiz. Torna tezgahında iş yapılmasının verimliliğini gören icatçı yada geliştirici kişiler yada firmalar, bu tezgahların çalışmasına birde elektroniği ilave etmişlerdir.

Günümüzde kullanılan tornalar, motor ve buna uygun tezgahın yanı sıra, elektronik ve bilgisayardan da yararlanmışlardır. Böylece (CNC) diye adlandırılan, süper gelişmiş tornalar üretimdeki yerlerini almışlardır. Öyle ki; üretimdeki ustalar torna kelimesi yerine, bu gelişmiş araçlara yanlınca (CNC) derler.

Bu torna (CNC) tezgahları daha çok seri üretimlerde kullanılmaktadır. Örnek verecek olursak; daha az gelişmiş torna tezgahları 1000 mamulü bir haftada üretirken, bir (CNC) torna tezgahı aynı üretimi bir gün yada bir kaç saatte bitirebilmektedir. Bu hızdaki üretim de girişimci ve işverenlere ticari anlamda hatırı sayılır karlar sağlamaktadır. Bu yüzde eski, emektar torna tezgahları üretimdeki yerlerini günümüzün en gelişmiş, en modern ve yüksek hızda seri üretim yapabilen (CNC) torna tezgahlarına bırakmaktadırlar.

Filtreleme

Fiyat

Marka

Ürün Tipi

Şehir seçimi