Takviye Kablosu

Takviye Kablosu

Özellikle içerisinde bulunduğumuz soğuk havalarda veya kış aylarında sokaklarda veya yol kenarlarında araçlarını çalıştırmak için gayret eden insanları görmekteyiz. Bu gayreti ya arabayı bir süre iterek ya da iki aracı yan yana getirerek sağlamaya çalışmaktadırlar.

Peki, bu işin en pratik ve en sağlıklı yolu nedir diye sorduğumuzda, alacağımız cevap; başka bir araçtan çalışmayan araca elektrik bağlantısı yapmaktır. Özellikle soğuk havalarda akü içerisindeki kimyasallar zayıfladığında, akünün ömrünün bitme noktasına geldiğinde veya araç şarj dinamosu elektrik üretemediğinde aküler aracı çalıştıracak güç yeterliliğine sahip değillerdir. Araç çalışmadığında gerekli olan elektriği başka bir araçtan almak zorundadır.

Bu işlem kısaca şu şekilde cereyan eder; çalışan araç çalışmayan aracın yanına getirilir ve stop edilir. Sahip olunan takviye kablosu çıkartılır ve önce iki aracın artı kutuplarına ve sonra eksi kutuplarına bağlanarak sağlam araç çalıştırılır. Daha sonra arızalı olan aracın kontağı çevrilir ve araç çalışıncaya kadar bu işlem tekrarlanır. Burada dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır.

Öncelikle takviye kablonuz izolasyonlu olmalı, kesik yırtık, çatlak gibi aşınma veya hasarlar olmamalı, elektrik gücünü taşıyacak kadar kalın olmalı ve iletkenliği yüksek olan bakır telli olmalıdır. Aktarma sırasında artı ve eksi kutuplar birbirine kesinlikle değdirilmemelidir. Arızalı araç çalıştıktan sonra kablolar aynı sırayla kablolar çıkartılır. Her zaman bu sorunla karşılaşılacağı unutulmamalı ve araçta mutlaka bir takviye kablosu bulundurulmalıdır.

Filtreleme

Fiyat

TL

Marka

Şehir seçimi