Sirke

Sirke

Birçok meyve ve bitkiden sirke yapılabilmesine rağmen en bilinenleri elma ve üzüm sirkesidir. Sirke salata ve turşu yapımının yanı sıra birçok amaçla kullanılabilir. Eski Mısır’da kadınlar güzellik için elma sirkesini kullanırken, Asurlular ise kulak ağrıları için, Antik çağda da tıbbi ilaç ve hararet kesmek amacıyla kullanılmıştır. Her geçen gün sirkenin faydaları ve sirke ile yapılması gereken farklı reçeteler ortaya çıkmaktadır.

Elma sirkesi doğal bir iksir gibi bedenimizi içten ve dıştan en sağlıklı ilaç sayılabilir. Ancak sirkeyi satın alınırken de en doğalını almaya dikkat etmeliyiz; bulanık halde olan, hafifçe çalkaladıktan sonra üzerinde köpük meydana gelen ve dibinde koyu posa olan sirke kaliteli ve doğal sirkedir. Sebze ve meyveleri daha iyi temizleyebilmek için sirkeli su ile yıkamak hepimizin bildiği bir çözümdür.

Cildi yumuşatmak, saçları ve cildi parlatmak amacıyla banyo suyuna bir miktar sirke ilave edilebilir. Ayrıca sirke asidi cildimizin asit tabakasının dengelenmesini ve cildimizin altındaki kan dolaşımının harekete geçmesini sağlar. Ciltteki mantar ve bakteri oluşumunu engeller. Üzerimizdeki bitkinlik ve yorgunluğu gidermek için de günlük elma sirkesi kullanımının faydası olduğu görülmüştür. Şişen ve ağrıyan ayaklarımızı da sirkeli suda bekleterek dinlendirebiliriz.

Bunların dışında temizlik için de kimyasallar yerine sirkeyi kullanabiliriz. Eskisi gibi parlamayan çelik tencerelerinizi yıkarken suyunuza sirke ekleyerek tencerelerinizi ovabilirsiniz. Bulaşık makinelerinde kullandığımız parlatıcıların zararlı olduğunu tüm uzmanlar söylüyor. Bu parlatıcıların yerine makinenize biraz sirke dökebilirsiniz, doğal bir şekilde bulaşıklarınızın parladığını göreceksiniz.

Filtreleme

Fiyat

Marka

Şehir seçimi