Şemsiye

BEN GİDERİM O GİDER…
Güneşli ve yağmurlu günlerin vazgeçilmezi, zor hava koşullarının öncelikli ihtiyacı bu aksesuarın tarihi 4000 yıl öncesine dayanır. Öncelikle güneşten korunmak amacıyla ortaya çıktığı bilinmektedir. Nitekim bu kullanım amacı bugünün diline de yansımıştır. Şems kelimesi Güneş ile eş anlamlıdır. Şemsiye “güneşten koruyan, gölgelik” anlamına gelir. Eski Mısır’da yalnız gölgelik değil aynı zamanda kötülüklerden koruyan bir eşya olduğuna inanılırdı.
En eski şemsiye kalıntısına, Dicle ve Fırat nehirleri arasında kalan Mezopotamya adıyla tanıdığımız bölgede rastlanmıştır. Bulgulara göre ilk defa ağaç yaprakları ve papirüslerin reçine ile kaplanıp kurutularak su geçirmez hale getirilmesiyle imal edilmiştir. Modern hali ise esnek metallerden oluşan hareketli bir iskeletin üzerine su geçirmeme özelliği yüksek kumaşların gerilmesi biçiminde imal edilir. Sapı ahşap, kemik, plastik, akrilik olabilmektedir. Yarı otomatik ya da otomatik olarak kapanıp açılabilmesinin yanında, kapandığında ulaştığı boyut ile renk ya da desenler, seçenek yelpazesinin geniş olmasını sağlar. Piyasada, hanımların daha çok, desenli, renkli, küçük çanta boylarını tercih ettiği, erkeklerin ise genelde baston biçimli ve siyah olanlarını şık bulduğu görülür. İklimimiz gereği bizim daha çok yağmurlu havalarda ihtiyaç duyduğumuz bu aksesuar, romantik çağrışımları sebebiyle fotoğraf ve film gibi görsel sanatlarda da yerini ayrıca bulmuştur. Gerçekten de sonbaharın habercisi gazellerin arasında, yağmur altında yürüyen bir çiftin görüntüsü ne güzeldir!
Bilio.com’da 12,50tl’den başlayan fiyatlarla, kadın, erkek, çocuk, plaj, bahçe tipi olanlarını, rüzgara dayanıklı, güneşe özel olanlarını, otomatik ya da yarı otomatik olanlarını bulabileceğiniz gibi, koruyucu kılıf, ağırlık bidonu gibi yan aksesuarları da inceleyebilirsiniz. Her keseye ve zevke hitap eden renk, desen, boyut ve fiyatta şemsiye markalarını inceleyebilir, bu güzel aksesuar ile hem kötü hava koşullarından korunabilir hem de şıklığınızı içinize sinerek tamamlayabilirsiniz.

Filtreleme

Fiyat

Marka

Şehir seçimi