Şanzıman Yağı

Şanzıman baskı balata ile motordan aldığı gücü gereken torkta diferansiyele ileten mekanizmadır. Manuel şanzıman otomatik şanzıman çift kavramalı ve değişken oranlı şanzımanlar olarak sıralanabilir. Manuel şanzıman bilindiği üzere geleneksel olarak pek fazla değişmeyen basit bir şanzıman türüdür.

Otomatik şanzımanlarda ise klasik triptonik çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlar olarak bir kaç bölümde incelenebilir şanzımanlar mantık olarak aynı olsa da yakıt kullanımı gücü iletmesi bakımından aralarında temel birkaç fark bulunur. Örneğin otomatikleştirilmiş manuel yakıt sarfiyatında iyi iken devir aralığında doğru vitesi seçememektedir veyahut triptonik şanzıman sıralı bir biçimce beşinci vitesten ikiye düşememektedir ya da çift kavramalı şanzıman vites geçişlerinde mükemmelken maliyeti oldukça fazladır bunun yanında değişken oranlı şanzımanlar en doğru devirden yararlanılırken güç kayışı zayıflığından kayış kopabilmektedir.

Tüm bu ayrıntıların içerisinde ihmal edilen bir konu vardır o da şanzıman yağı tüm bu bahsi geçen sistemlerin doğru ve akışkan bir biçimde çalışmasını sağlayan bu yağ şanzımanınızın ömrünü belirler eksikliğinde veya bakımsızlığında şanzımanınızı bozarak geri dönüşü olmayan yüksek maliyetli masraflara yol açar her ne kadar şanzıman yağı için lifetime yani hayat boyu gider dense de 60.000 de bir bakımlarını yaptırmanızı öneririz. Küçük maliyetlerle bin liralarca masrafların önüne geçebilirsiniz. Şanzıman yağı değiştirilmesi gereken ve asla ihmale gelmeyen bir konudur periyodik bakımlarınızda ustanızdan kontrol etmesini isteyiniz aksi takdirde başınızı oldukça ağrıtacak sorunlara yol açabilir.

Filtreleme

Fiyat

TL

Şehir seçimi

 

Şanzıman Yağı:

Sonuç bulunamadı

  • Bu kategoriye ait ürün bulunmamaktadır..