Filtreleme

Fiyat

Marka

Şehir seçimi

Şamandıra

Şamandıra


Şamandıra her alanda kullanılan fakat görünmediği için pek önemsenmeyen bir malzemedir. Aslında çok önemli bir
emniyet unsurudur. Evlerimizin iş yerlerimizin su baskınlarından korunmasını su israfını önlemede en önemli emniyet tedbiri olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Sadece seviye kontrollerinde emniyet konusunda yardımcı olmakla kalmayıp denizcilik sektöründe de sıklıkla kullanılarak değerlendirilmektedir.

Denizcilik alanında kullanım alanlarını ele alacak olursak. İlk göze çarpan deniz kenarlarına veya kıyılarına yaklaştığımızda hemen gözümüze çarpan büyük tonajlı gemilerin izleyecekleri yolları belirleyen sığ ve kayalık alanları belirtmek maksadıyla denizin tabanına ağılıklarla sabitlenmiş fakat asıl şamandıra kısmının deniz yüzeyinde kalarak kılavuzluk yaptığını görmekteyiz. Bunun yanında dalgıçlık mesleğini profesyonel yapan kişiler tarafından dalış noktalarını gösteren şamandıralarda emniyet amaçlı kullanılmaktadır.

Balıkçılık mesleğini ticari amaçla gerçekleştirenler yasaların müsaade ettiği büyüklükteki ağları denize saldıklarında başlangıç ve bitiş noktalarını gösteren şamandıralar kullanmakladırlar. Amatör balıkçılıkta özellikle zargana balık avında kullanılan şamandıralar çok önem arz etmektedir. Renkleri büyüklükleri şekilleri bakımından geçmiş zamandan elde edilen tecrübelerle belirlenmiş özellikleriyle değişik modellerde kullanılmaktadır.

Bu özelliklerinin yanında plajlarda emniyet şeridi olarak derinlik belirten şamandıralar insan hayatına yardımcı olmak maksadıyla kullanılmaktadır. Araçlarımızın yakıt depolarında seviye göstergesi olarak kullanılan depo içi şamandıralar sayesinde yakıt almamız gereken zamanı görebilmekte ve önceden tedbir almamızı sağlamaktadırlar. Evlerimizde kullandığımız çamaşır bulaşık makinelerinde kullanılan seviye şamandıraları sayesinde çalışma ve durma noktalarını belirleyerek programlar oluşturulmakta yıkama süreleri belirlenmektedir.

Görüldüğü gibi şamandıra neredeyse hayatımızın tüm alanını kapsayan emniyet ve yardımcı unsur olmaktadır. Fakat bunun da temininde dikkat edilmesi gereken birçok konu mevcuttur. Öncelikle plastik yapıda oluşundan dolayı petrol ve petrol ürünlerine dayanıklılığı uzun ömürlü olmalıdır. Su seviye şamandırası olarak kullanılanlar kirece karşı dayanıklı olmalıdır. Denizlerde kullanılanlar darbeye ve tuzlu suyun etkisinden kolay deforme olmamalıdırlar.