Saksı Toprağı, Torf


Bahçe veya ev içinde yetiştirdiğimiz bitkilerin her mevsime uygun ambiyans katması, yaşamsal mekânlara güzel bir dinginlik katar. Bununla birlikte saksı topraklarının bakımı, gerektiğinde değiştirilmesi önemli bir konudur. Unutulmamalı ki, bitkiler de paylaştığımız floranın asli varlıklarıdır.

Dolayısıyla onlara özenli bakım yapmakla bu paylaşımın gereklerini de yerine getiriyoruz. Saksılarda bir çatlama söz konusuysa yenilerini almalı, toprak değişecekse ya da torfla desteklenecekse bu adımlar atılmalıdır.

Torf ayrıca destek olmanın yanında saksı toprağı olarak da her bitkiye uygundur. Torf en basit tanımla göl gibi sulak yerlerde suların çekilip yükselmesi sonucu oluşur. Yani sular çekildiğinde bitkiler köklerden yeşerir, sular yükseldiğinde ise ölerek çürümeye başlar.

Bu durum ise sürekli tekrarlanarak çok kıymetli minerallerden torf dediğimiz toprak yapısı oluşur. Torf 5000 yıllık dahi olabilir. Bu nedenle steril olup hastalık etmenlerinden uzaktır. Torf su, besin açısından çok zengindir. Saksı toprağı olarak kullanmak çok avantaj sağlar. Suyu da elimine edip fazlasını çekerek bitkinin çürümesini önler.

Torf ve saksı toprağıyla ilgili bazı firma ürünleri ise şöyledir: Saksı toprağı olarak örneğin organik olanlardan tercih edebilirsiniz. Halfa Green organik toprakları 20 kg’lık paketler halindedir. Safran Torf çiçek saksı toprağı 20 lt kapasiteli olup diğer bir alternatiftir.

Bunların dışında Yaprak Saksı Toprağı 5 litrelik olup büyük olmayan saksılar için uygundur. Bereket bahçe toprağı torfu ise 10 ve 20 lt ambalajlar halindedir. Büyük miktarda torf istiyorsanız, Stender Torf kullanılabilir. Bu torf 80 lt kapasitelidir.

Filtreleme

Fiyat

TL

Şehir seçimi

 

Saksı Toprağı, Torf:

Sonuç bulunamadı

  • Bu kategoriye ait ürün bulunmamaktadır..