Saksafon

Saksafon

Nefesli müzik aletleri kategorisinde yer alan saksafonu ilk olarak,1840'lı yıllarda Belçikalı klarnetçi Antoine Joseph Sax tasarlamıştır. Nitekim kelime anlamı olarak da

Sax'ın Sesi" anlamına gelen saksafon, özellikle de caz müziği ile özdeşleşmiş olup tahta üflemeli çalgılar arasında yer almaktadır. Alt kısmı genellikle eğik olarak üretilen saksafonların üzerinde 12 tuş ve delik bulunmaktadır. Bunun yanında klarnetler gibi düz yapıda üretilen saksafonlarda bulunmaktadır. En çok kullanılan modelleri ise Soprano,

Alto, Tenor ve Bariton saksafonlardır. Yeni başlayanlar için Alto, belli bir seviyeye ulaşmış kişiler içinse Tenor veya Bariton saksafonlar önerilmektedir. Çalması en zor model olan Sopranolar, aynı zamanda en ince sese sahip saksafonlardır. Bunun yanında saksafonların ses kalitelerini belirleyen temel unsurlardan biri de kullanılacak kamışlardır.

Kamışların ses gücü 1 ila 6 arasında rakamlarla ölçülendirmiş olsa da farklı üretici firmaların aynı rakamlardaki kamışlarının birbirinden farklı yumuşaklıkta ses verdikleri de tespit edilmiştir. Bunun yanında saksafonlarda adına Back'te denilen ağızlıkların da ses kalitesini etkilediği bilinmektedir. Genellikle kauçuk, plastik ya metalden üretilen ağızlıkların metal olanlarının daha kaliteli ses verdiği düşünülmektedir. Ayrıca içleri içbükey şeklinde oyulmuş ağızlıkların daha yumuşak tonlarda ses verdiği kabul etmektedir.

Diğer birçok müzik enstrümanında olduğu gibi saksafonların alışverişlerinde de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunların başında ise saksafonun en önemli parçası olarak kabul edilen kamış gelmektedir. Uzmanlar ilk kez eğitim alacak kişilerin 2-2.5 numara kamışlarla işe başlamalarını önermektedir. Ayrıca seçilecek saksafonun ağızlığının kişinin ağzına uyumlu olması da büyük önem taşımaktadır. Bunun yanında uzmanlar yeni başlayacak olan kişilerin pahalı saksafonlar almasını doğru bulmamaktadır.

Filtreleme

Fiyat

TL

Marka

Şehir seçimi