Nazar Boncuğu

Nazar Boncuğu
İnsanlarımızın en korktuğu şeylerden birisi de nazardır. Nazarın bir şekilde giderilmesi için büyük uğraşlar içerisindedir. Nazar boncuğunun insanı kem gözlerden koruduğuna inanırlar. Günümüze kadar farklı kültür ve inançtaki insanlar göz biçiminde olan nazar boncuğu için kötülük savar bir simge olarak kabul edilmiştir. Zaten genelde nazar boncukları göz şeklinde olmaktadır. Göze de aynı zamanda boncuk denir.
Duruma bakıldığında ise insanların dünyaya baktığı pencere göz olmaktadır. İyi ve kötü her tür düşüncenin çıkış noktası olarak bile kabul edilebilir. Bu yüzden kem gözlerden korunmak amaçlı özelliği olduğu varsayılarak mavi renkli nazar boncuğu şeklindeki taşlar kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise yerini çeşit çeşit renkte nazar boncuğu almıştır. Şimdilerde nazar boncukları inanç için, gelenek için ya da süs eşyası olarak çoğu yerde sıkça kullanılmaktadır. Bir eve giderken hediye olarak da götürenler olabiliyor elbette.
Nazar boncuğunun yapım aşamasında iyi şans getirmesi açısından kurşun döküldüğü de söylenmektedir. Mavi renginde olan her cam boncuğa nazar boncuğu demek eskilerde de yaşayan insanların inanış biçimine göre mümkün olmamaktadır. Nazar boncuğunda bulunması kesinlik isteyen bazı özellikleri de vardır. Mesela mavi rengin üzerine sarı renk göz olmalıdır. Hatta “Göz Ocağı” denilen özel bir yerde eritmek… Bu tarz ocaklar nazar boncuklarına özel üretilmiş olarak başka bir cam işi gerçekleştirilemez, sadece nazar boncuğu yapılır. Bu şekilde özel olarak üretilen nazar boncuğu ev süsü, kolye ve herhangi bir ürün üzerine de yapılmaktadır.

Filtreleme

Fiyat

Marka

Şehir seçimi