Mikroskop

Mikroskop
Gözle görülemeyecek kadar küçük cisimlerin birkaç farklı mercek yardımı ile büyütülerek görülmesini ve incelenmesini sağlayan bir alettir. Mikroskobu ilk olarak Hollandalı Zacharias Janseen’in, 1590’lı yıllarda bir teleskobu tadil etmek isterken meydana getirdiği kabul edilmektedir. Çoğumuz ise mikroskopla ilkokulda tanışmışızdır. Önce mikroskoba merakla bakardık.
Sonra incelemek istediğimiz maddeyi hazırlayıp lam ile lamel denilen merceklerin arasına dikkatle yerleştirirdik. Bu madde bazen portakal olurdu; hücrelerini görürdük, kimi zaman soğan olur; hücre zarını incelerdik. Bizden önceki arkadaşlarımız incelerken, biz de heyecanla sıranın bize gelmesini sabırsızlıkla beklerdik. Bir bilim adamı edasıyla gözümüzü oküler denilen kısma dayadığımızda, gördüğümüz şeylere inanamazdık. Kısa bir anlığına da olsa bilim adamı olma hayallerine dalar giderdik. Mikroskobun çok küçük hücrelerin görüntülenmesinin yanı sıra sanayi, menakür, genetik, jeoloji, arkeoloji ve kriminoloji adlı bilimler alanında büyük hizmetleri ve faydaları bulunmaktadır. Jeolojide mikroskop, kütlelerin iç yapısını araştırmada kullanılmaktayken; endüstride, metallerin ve kumaşların yapısı incelenirken kullanılır.
Ama her şeyden önce, mikroskop denince aklımıza hastalıklarla ilgili incelemeler gelir. Örneğin; kanımız kırmızı renkli bir sıvıdır, ancak mikroskopta kanımızın içinde çok küçük, yuvarlak, binlerce sellül, yuvar yüzen soluk, saman renkli bir sıvı (plasma) olduğunu görebiliriz. Aslında, insanların gözü de bir mikroskoptur. Uzaktaki cisimler gözümüze küçük gözükür, yakınlaştıkça ise cisimler büyür. Göz bebeklerimiz mikroskoptaki mercek görevini görür. Göz bebeğimizi kıstığımızda da daha net görürüz.

Filtreleme

Fiyat

Marka

Şehir seçimi

 
Bresser Biotar DLX 300x-1200x Öğrenci Mikroskobu 5,00 / 5 Yorum yaz

Bresser Biotar DLX 300x-1200x Öğrenci Mikroskobu

  • Karşılaştır
Bresser Duolux 20x-1280x Yorum yaz

Bresser Duolux 20x-1280x Kameralı Mikroskop (K/N: 5012000)

  • Karşılaştır
Lizer XSP-44SM Mikroskop Yorum yaz

Kirtasiye / Ofis > Ofis Makineleri > Mikroskop > Lizer XSP-44SM Mikroskop

  • Karşılaştır
Elektromer EK-VM019 Dijital Usb Kalem Mikroskop Yorum yaz

Kirtasiye / Ofis > Ofis Makineleri > Mikroskop > Elektromer Ek-Vm019 Dijital Usb Kalem Mikroskop

  • Karşılaştır
Lizer XSP-42 Yorum yaz

PROFOSYONEL MİKROSKOP, LIZER KALİTESİ ÖZEL FİYAT

  • Karşılaştır
Lizer STX-1200 4,29 / 5 7 kullanıcı oyu 2 yorum

Ürün ÖzellikleriMarka: LizerModel: STX-1200Yakınlaştırıcı: 50x-1200xTaban ve taban tutucularıYansıtıcı aynaLam ve Lamelleri ve birçok aparatıyla beraber

  • Karşılaştır