Mandolin
Mandolin telli çalgılar arasında yer almakta olup, aynı zamanda en kolay öğrenilebilen telli enstrümanlardan biri konumundadır. Toplamda dört çift teli olan mandolinin mızrap ve pena ile çalınabildiği bilinse de günümüzde daha ziyade pena tercih edilmektedir. Ancak mızrap ile çalındığından daha iyi ses vermektedir.
Kolay öğrenilebilmesi sayesinde, ud, keman ve gitar gibi telli çalgıların öğrenilmesinde ilk basamak olarak kabul edilen mandolinin, özellikle de küçük yaştaki çocuklara müzik sevgisi aşılamak için de oldukça faydalı bir müzik enstrümanı olduğunu söylememiz gerekir. Özellikle de cumhuriyetin ilk yıllarıyla başlayan süreçle birlikte, ilköğretim okullarındaki müzik derslerinde blok flüt yerine kullanılan bir çalgı olan mandolinin,1960'lı yıllara kadar da müzik derslerinde kullanıldığı bilinmektedir.
Bu bağlamda bir dönem çocuk çalgısı olarak da adlandırılan mandolinin, özellikle de telli çalgılara ilgi duyan ve işe sıfırdan başlayacak kişiler için en doğru müzik enstrümanı olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ses düzeni daha çok kemana benzeyen mandolinde teller; sol, la, re ve mi olarak düzenlenmektedir. Ud ailesinin modern üyelerinden biri olarak kabul edilen mandolinin 18.yüzyılda farklı İtalyan şehirlerinde de üretildiği bilinse de modern mandolinin temeli Napoli'de üretilmiştir.
Bunun yanında bir zamanlar ülkemizde Metin ve Gözenoğlu gibi firmalar da mandolinler üretmiş ve dünyaya pazarında söz sahibi olmuştur. Oldukça tiz bir sese sahip olan mandolinin özellikle de Amerikan country müziğinde ayrı bir yeri bulunmaktadır.
Ancak mandolinlerin günümüzde geçmişteki popülaritesini yitirdiği de bir gerçektir. Yine de hem ucuz olması, hem kolay öğrenilebilmesi, hem de diğer müzik aletlerine kolay geçiş sağlanabilmesi açısından en faydalı müzik enstrümanlardan biri olan mandolinin, her yaştan müziksever için iyi bir başlangıç enstrümanı olacağı da aşikardır

Filtreleme

Fiyat

TL

Şehir seçimi

 

Mandolin:

Sonuç bulunamadı

  • Bu kategoriye ait ürün bulunmamaktadır..