Filtreleme

Fiyat

Marka

Şehir seçimi

Lehim Havyası

Lehim Havyası

Lehim Havyası, elektrik ve elektronik devrelerinde kullanılan ve bu devrelerdeki elemanları birbirlerine
lehimlemeyi sağlayan yüksek ve hızlı ısıveren alete denilmektedir. Esasında bir kurşun ve kalay karışımı olan lehim, bu iki maddenin çeşitli oranlarda birleştirilmesiyle elde edilmektedir.

Elektrik-elektronik devrelerde ise %60 kalay ve %40 kurşun içeren lehimler kullanılmaktadır. Güçleri 5 ila 300 watt arasında değişebilen lehim havyalar,200 ila 500 derece arasında sıcaklık sağlayabilmektedir. Lehim havyaları, farklı ürün özelliklerine ve güç yapılarına göre 3 gruba ayrılmaktadır:

1. Kalem Havyalar: Rezistanslı havyalar olarak da bilinen bu havyaların küçük güçlü olarak üretilmekte olup istasyonlu ve istasyonsuz olmak üzere 2 farklı çeşide sahiptir.
İstasyonlu kalem havyalar daha ziyade fabrika gibi seri üretim gerçekleştirilen alanlarda kullanılırken, istasyonsuz havyalar ise küçük işletmelerde ve hobi maksatlı kullanımlarda daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

2. Tabanca Havyalar: Genellikle elektrikçiler tarafından tercih edilen ve oldukça güçlü olan bu havyaların içinde transformatör bulunmaktadır ve havya ucu fek sekonder sargısının uzantısı konumundadır. Düşük gerilim ve çok yüksek akıma sahip bu havyaların kullanımında dikkatli olunması oldukça önemli olup lehimleme esnasında kişilerin mümkün olduğunca havyadan kaçınması gerekmektedir.

3. Gazlı Havyalar: Enerji kaynağının bulunmadığı yerde kullanılan bu havyalar, gazın yakılması ile birlikte havya ucunun ısıtılması esasıyla çalışır. Çalışma esnasında ısı, hem havya ucunu ısıtacak hem de lehimi iletecek şekilde gerçekleşmektedir.
Tüm bunların yanında iyi bir lehim havyasının, çok çabuk ısınabilmesi ve lehim sırasında ısısını koruması gerekmektedir. Buna ek olarak gövdesinin içinden gelen ısıya karşı kesinlikle yalıtımlı olmalıdır.

Weller 05C Robust Lehim Havya

Yorum yaz

Profosyonel ağır hizmet lehim tabancası. Demir kaplamalı uzun ömürlü hayca uçları Volt 230 Watt 250 w Ağırlık 1830 gram Amblaj karton kutu Herz 50 hrz

  • Karşılaştır
Weller TB100EU Havya Kesme Tabancası

Yorum yaz

Weller Havya seti birçok farklı özelliklerde ucu bulunmaktadır ve hızlı ısınır çok kullanışlı ve profesyonel bir üründür. Aralara girebilen ucu sayesinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

  • Karşılaştır
REKROW RK2121 BÜTAN GAZLI LEHİMLEME ALETİ VE GAZLI HAVYA

Yorum yaz

REKROW RK2121 BÜTAN GAZLI LEHİMLEME ALETİ VE GAZLI HAVYA

  • Karşılaştır