Lehim Havyası

Lehim Havyası

Lehim Havyası, elektrik ve elektronik devrelerinde kullanılan ve bu devrelerdeki elemanları birbirlerine lehimlemeyi sağlayan yüksek ve hızlı ısıveren alete denilmektedir. Esasında bir kurşun ve kalay karışımı olan lehim, bu iki maddenin çeşitli oranlarda birleştirilmesiyle elde edilmektedir.

Elektrik-elektronik devrelerde ise %60 kalay ve %40 kurşun içeren lehimler kullanılmaktadır. Güçleri 5 ila 300 watt arasında değişebilen lehim havyalar,200 ila 500 derece arasında sıcaklık sağlayabilmektedir. Lehim havyaları, farklı ürün özelliklerine ve güç yapılarına göre 3 gruba ayrılmaktadır:

1. Kalem Havyalar: Rezistanslı havyalar olarak da bilinen bu havyaların küçük güçlü olarak üretilmekte olup istasyonlu ve istasyonsuz olmak üzere 2 farklı çeşide sahiptir.
İstasyonlu kalem havyalar daha ziyade fabrika gibi seri üretim gerçekleştirilen alanlarda kullanılırken, istasyonsuz havyalar ise küçük işletmelerde ve hobi maksatlı kullanımlarda daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

2. Tabanca Havyalar: Genellikle elektrikçiler tarafından tercih edilen ve oldukça güçlü olan bu havyaların içinde transformatör bulunmaktadır ve havya ucu fek sekonder sargısının uzantısı konumundadır. Düşük gerilim ve çok yüksek akıma sahip bu havyaların kullanımında dikkatli olunması oldukça önemli olup lehimleme esnasında kişilerin mümkün olduğunca havyadan kaçınması gerekmektedir.

3. Gazlı Havyalar: Enerji kaynağının bulunmadığı yerde kullanılan bu havyalar, gazın yakılması ile birlikte havya ucunun ısıtılması esasıyla çalışır. Çalışma esnasında ısı, hem havya ucunu ısıtacak hem de lehimi iletecek şekilde gerçekleşmektedir.
Tüm bunların yanında iyi bir lehim havyasının, çok çabuk ısınabilmesi ve lehim sırasında ısısını koruması gerekmektedir. Buna ek olarak gövdesinin içinden gelen ısıya karşı kesinlikle yalıtımlı olmalıdır.

Filtreleme

Fiyat

Marka

Şehir seçimi

 
Weller Sl251 Kalem Tipli Havya

Yorum yaz

SP-251 Kalem tip havya. 200Watt20mm uç1190 gr

  • Karşılaştır