Continental Lastik

Lastik Rehberi

Lastikler, bir arabanın sürüş güvenliği açısından son derece önemlidir, çünkü arabayla yol arasındaki teması sağlarlar. Emniyetli bir sürüşün yanı sıra, yakıt tüketimi ve sürüş konforu gibi hiç de azımsanmayacak büyüklükte etkileri vardır. Yüksek sürtünme direnci yakıt tüketimini olumsuz etkiler ve tekerlek gürültüsü son derece rahatsız edici bir hal alır. Özellikle kış aylarında lastikle ilgili beklentiler oldukça yüksektir. Yollar ister kuru, ıslak, karla kaplı ya da buz tutmuş olsun kullanılan lastikler düşük ısılarda sağlam tutuşa sahip olmalıdır. Yaz aylarında, sıcak asfaltta da en ideal tutuş aranmaktadır.

Kış lastiği alırken nelere dikkat etmeli? En iyi kış lastiği nasıl anlaşılır?
Ülkemizde kanunlar, kış mevsiminde hava şartlarına uygun kış lastiklerinin kullanımını zorunlu kılmaktadır. Kış lastiklerinin kenarlarında “3 tepeli dağ içindeki kar tanesi (3PMSF)” sembolü bulunur. Ek olarak “M+S” sembolü ile gösterilir. Ancak işaretlere dikkatli bakmak gerekir: AB dışındaki bazı üreticiler yaz lastikleri için de aynı sembolleri kullanabilmekteler. Emin olmak isteyenler M+S ve dağ sembolü olan lastikleri satın almalıdırlar.

Genel olarak lastiğin tasarımı ve kauçuk bileşimi mevsime göre değişiklik gösterir. Kış lastikleri, düşük hava ısısında esneklik sağlayan daha yumuşak bir bileşime sahiptir. Bunun dışında, zeminle daha iyi entegre olabilmek adına lastik sırtı ek lamellere (oluklar) sahiptir. Buna karşın yaz lastiklerinin sırtlarında ek lameller yoktur ve yüksek hava ısısına dayanıklı olması adına kauçuk bileşimi sert tasarlanmıştır. Bu yüzden dört mevsim, yani “tam yıl lastikleri” yaz aylarında yeterince sert, kış aylarında ise yeterince yumuşak olmalıdır. Bunun dışında tıpkı kış lastiklerine benzer bir şekilde normal lamellere sahip olacak şekilde tasarlanmışlardır.

Tam yıl lastikleri kış veya yaz lastikleri kadar iyi midir?
Tam yıl lastikleri ile mevsime uygun lastik performansına ulaşmak mümkün değildir. Bunların zayıf noktaları yaz aylarında net olarak belirginleşir. Yumuşak kauçuk bileşimi nedeniyle aşınma riski yüksektir. Ayrıca sürüş hakimiyeti ve fren değerleri, yüksek hava ısısında – hem ıslak , hem kuru yol üzerinde – azalmaktadır. Bu da sürüşe dair negatif risk ve etkenler yaratır. Öte yandan, yıl boyu kullanım esnasında lastiklerde yüksek oranda aşınma gerçekleşir.

Tüm bunlara rağmen tam yıl lastiklerinin bazı avantajları da bulunmaktadır:
Örneğin, yaz veya kış lastikleri gibi değişim gerektirmezler. Yılın değişik mevsimlerinde depolama ihtiyacı oluşmaz. Sadece bir takım lastik ve janttan oluştuğu için düşük maliyetlidirler. Yine de bu avantajlar sürüş güvenliği ve yola tutunma faktörleri ile kıyaslandığında hayati önem taşımayan daha önemsiz konulardır.

Sürtünme direnci ve yakıt tüketimi yaz aylarında biraz daha yükselebilir. Buna engel olabilmek için sıklıkla lastik basıncının 0,1 – 0,2 bar yükseltilmesi tavsiye edilir. Bu yöntemle direksiyon hassasiyeti ve yol tutuşu belli bir ölçüde iyileşir. Bazı üreticilerin elinde, tüm bu dezavantajların en aza indirgendiği lastik çeşitleri var. Örneğin piyasaya çıktıkları günden beri büyük övgüler alan Michelin Crossclimate ve Nokian Weatherproof modelleri kış lastiği sertifikalı 4 mevsim lastiklerdir. Goodyear Vector 4 Seasons ve Pirelli Cinturato All Seasons modelleri de testlerde ön plana çıkmaktadır. Modellerin test sonucu kullanılan lastiğin boyutuna da bağlıdır. Kompakt ve orta sınıf boyutların arasında, dünyadaki en popüler olanları 185/60 R15 88H ve 195/65 R15 91H’ dir. Özellikle bu versiyonlar sürüş testlerinde çok iyi sonuçlar elde etmiştir.

Dört mevsim lastikleri hangi koşullarda önemlidir?
Ağırlıklı olarak yumuşak geçen kış aylarına sahip bölgelerde ve öncelikli olarak şehir içinde sürüş sağlanması halinde önemlidir. Buralarda hız düşüktür. 10.000 km’den az yol yapan sürücüler için de dört mevsim lastikleri tavsiye edilir. Eski model arabalara sahip olanlara ve kısa mesafeli yol kat edenlere de uygun olabilir.

Özellikle orta sınıf ve üst sınıf güçlü arabalarda, tıpkı spor arabalarda olduğu gibi, hem yaz, hem de kış lastikleri kullanmak gerekmektedir; zira yüksek hızda fren yapıldığında her metrenin büyük önemi vardır. Dağlık bölgelerdeki uzmanlar her zaman olduğu gibi kış lastiklerini tavsiye ederler. Sık araba kullananlar için dört mevsim lastikleri başlı başına yetersizdir. Sürekli kullanımda aşınma yüzdesi yaz ve kış lastikleri şeklinde bölünmez. Çok çabuk aşınacaklardır ve maliyet avantajı diye bir şey söz konusu olmaz. Bunun yanı sıra sık araç kullananlar, genellikle otobanda seyahat ederler. Oradaki hız göz önünde bulundurulunca yaz ve kış lastikleri tercih edilmeli. Dört mevsim lastiklerinin maksimum hızı araba hızına uyumlu olmak zorunda değil. Bu durumda lastiğin hızı bir etiketle, sürücünün görüş alanına yapıştırılmalıdır. Aracın lastik ebadı ve yük endeksi gibi diğer parametreler de onay almış olmalı. Bunları araba üreticilerinden veya lastik üreticilerinden öğrenmek mümkün.

Lastikler ne zaman yenilenmeli?
Bir lastik eskidiğinde ya da yıprandığında değiştirilmeli. Çoğu uzman bu süreci 3-5 yıl, 50.000 km olarak öneriyor. Lastiğin üretim tarihi DOT numarası olarak belirtilir ve lastiğin yanak kenarında yer alır. DOT rakamlardan oluşur ve ilk iki sayı üretim haftasını, sonraki iki sayı ise üretim yılını belirtir. Örneğin DOT 1016, 2016’nın 10. haftası anlamına gelir. Aşınma sınırı lastiğin üzerindeki derinliklere göre kendini belli eder. Özellikle dört mevsim lastiklerde derinlik olması tavsiye edilir, kriter ise en fazla 3 ile 4 mm arasındadır. Lastiğin üzerindeki derinlik ıslak yol üzerinde çok önemlidir, çünkü suda kaymayı önler.

Kendini sağlama almak isteyenler Runflat dört mevsim lastiklerini tercih edebilir. Bu lastik aynı zamanda acil durum özelliği olan lastik olarak da tasvir edilir. Lastiğin hasar görmesi halinde bile tehlike olmaksızın sürüş sağlamak mümkündür; bu sebeple yedek lastik mecburiyeti ortadan kalkacaktır. Bununla birlikte bu durum, 80 km/h ve 80 km’de kuralına uyulduğunda mümkün olmaktadır ve bu mesafe en yakın servise ulaşabilmek adına yeterli olacaktır. Ayrıca bu lastikle birlikte özel jantlar ve basınç kaybı halinde sürücüyü uyaracak ‘lastik hava basıncı izleme sistemi’ kullanmak mecburidir. (Runflat: Pnömatik teknolojisi ile geliştirilen bir dört mevsim lastik cinsidir.)

Sonuç:
Özetlemek gerekirse, yıllık kilometre tüketiminin düşmesi ve beygir gücünün ortalama bir aralıkta hareket etmesi halinde dört mevsim lastikleri kullanmaya değer. İhtiyatlı sürüş şekliyle – ki böylesi tavsiye olunur - otoban sorunları yaşanmaz. Buna karşın yüksek dinamik gücü beklenmemelidir. Güçlü arabalarla yola çıkan, uzun yol kat eden veya kış günlerinde düzenli olarak karlı yollarla mücadele edenler, yaz ve kış lastikleriyle bir adım daha önde olacaklardır. Çünkü özellikle ilgili koşullara adapte edilmişlerdir, buna karşın tam yıl lastikleri bazı noktalardan taviz vermek zorunda kalmıştır. Eğer bununla yetinilebilirse Michelin, Nokian, Pirelli ve Goodyear gibi markalar tavsiye edilir. Bu markalar, bazı ürünlerle yapılan karşılaştırma testinde etkileyici sonuçlar almıştır. Son olarak, tam yıl lastik modellerinde aşınma sorununu sınırda tutabilmek için verebileceğimiz bir öneri var: Düzenli olarak tekerleklerin yerlerini değiştirmek, aksın yüksekliğine göre tekerleklerin üzerindeki aşınmanın dengeli bir biçimde dağılmasını sağlar. Bunu yaparken lastiğin yönüne dikkat etmek ve sağ tarafa monte edilmiş bir tekerleği asla sol tarafa monte etmemek önemlidir.

Lastikler Hakkında Çeşitli Bilgiler:

Lastik kesit eni: Lastik kesit eni, lastiğin kesit yüksekliğiyle genişliği arasındaki oranı tanımlar. Çıkan değer, kesit eninin ve yüksekliğinin yüzde kaç olduğunu belirtir. Dış duvarı %50 kesit enine sahip bir lastik, genişliğine oranla bu değerin yarısı kadar bir yüksekliğe sahiptir. Kesit eni alçak olan bir lastik arabaya sportif bir görüntü sağlar. Buna karşın kesit eni yüksek olan bir lastik jantı darbelerden ve çiziklerden korur. Örneğin kaldırım taşının üzerinden geçerken.

Jant çapı: Lastiğin iç çapının hesaplanmasıyla, ona uygun olan jant büyüklüğü ortaya çıkar. Bu inç şeklinde ifade edilir, lastik ve jantla eşleşmesi gerekmektedir, aksi halde lastik janta monte edilemez. Jant çapını aynı zamanda lastik duvarında, lastik genişliğinin ve kesit eninin arkasında da bulmak mümkün.

Hız endeksi: Bir lastiğin, yapısına uygun ve kabul edilebilir maksimum hızı, hız endeksiyle belirlenir. Bu değerler, her birinin bir anlam içerdiği harflerle belirtilir. Örneğin, H harfi, lastiğin maksimum 210 km/h yapabileceğini, L harfi ise lastiğin sadece 120 km/h yapabileceğine işaret eder.

AB lastik etiketi: AB Lastik etiketi yönetmeliği, lastik seçimlerinde daha iyi bir karşılaştırma yapabilme ve satın alma konusunda kolay karar verebilme amacını güder. İçeriğinde yakıt verimliliği, ıslak zeminde kavrama ve tekerlek gürültüsü hakkında bilgi verir. A ve 1 ile belirtilen sınıflar en uygun seçenek olarak görülmektedir.

Filtreleme

Sadece fiyat teklifi olan ürünler

Fiyat

Marka

Kaldır

Genişlik (mm)

Yükseklik

Çapı

Ağırlık indeksi

Hız indeksi (km/h)

Şehir seçimi

Marka:
Continental
Seçili filtreleri kaldır