Kravat

Kravat
Modern zamanların vazgeçilmez erkek aksesuarı olan kravat zamanımızdan yıllar önce Hırvatların boyunlarına bağladığı mendil olarak kullanılırdı. Eski zamanlarda kullanılan kravatın kullanım nedeni ter, rüzgâr, soğuk veya sıcaktan korunma amaçlıydı. Fransız kökenli olan bu sözcüğü Fransız kralı olan Louis in süs amaçlı kullanmasıyla kravatın modada ilk defa yerini alması sağlandı. Boyun bağı olarak kullanılan kravata ipek kumaşlara yer verilmesiyle Fransa aristokrat kesiminde bir moda akımı yarattı.
Özellikle süsüne düşkün Fransız erkeklerinin kullandığı kravatın aksesuara dönüşmesi çeşitli kravat modelleri oluşmasına neden oldu. Zaman içerisinde kravatın bağlanış şekli ve kullanılan renkleri aracılığıyla siyasi görüş aracı olarak kullanıldığı da olmuştur. Fransa’da devrim yıllarında devrim yıllarında kullanılan beyaz kravat muhafazakâr kesimin simgesi olurken siyah kravat ise liberalizmin simgesi haline gelmişti. Avrupa’da uzun bir dönem kırmızı kravat devrimci erkeklerin vazgeçilmez aksesuarı haline gelmiştir. Osmanlıda kravat kullanımı özellikle Tanzimat dönemine rastlar ve kravat kullanan kesim yenilikçi aydın kesimdir. Zamanla Osmanlıda kravat devlet dairelerinde resmiyetin simgesi haline gelmiştir.
Günümüzde ciddiyetin, gururun ve erkeğin simgesi olarak moda aksesuarlarında oldukça önemli bir yer alan kravat, çeşitli renk ve kumaşlardan imal edilerek erkeklerin kullanımına sunulmuştur. Şimdiki zamanda kullanılan kravatın herhangi bir işlevselliği söz konusu değildir. Kullanım amacı bir tarz yaratmak ve de klasik giyimde kadına göre oldukça az aksesuara sahip olan erkeklere yardımcı olmaktır. Kravat seçimi ve kullanım şekli erkeklerin nasıl bir tarza sahip olduğunu ve karakter özelliklerini ortaya çıkartabilir.

Filtreleme

Fiyat

Marka

Şehir seçimi