Krampon

Krampon
Futbol oynarken ayaklarımız üzerindeki ağırlığın normal vücut ağırlığımızın on katı olduğunu biliyor musunuz? Şaşırmayın, gerçekten de öyle. Futbol gibi ani açı değişikliklerinin olduğu bir oyunda, ayak üzerine binen yük logaritmik olarak artıyor ve korkutucu boyutlara ulaşabiliyor. Krampon kullanılmasının asıl amacı da bu zaten: Krampon, özel yapısı ile ayak üzerindeki yükü azaltıyor ve daha çabuk tepki vermenizi sağlıyor. Nike, Adidas, Lotto gibi dünya markalarının ürettiği krampon modelleri bu nedenle futbol sevdalıları arasında yok satıyor.
Krampon satın alırken, oynayacağınız zemini ve oynayacağınız pozisyonu dikkate almanız gerekiyor. Hemen hemen bütün krampon modellerinin tabanında, bir dizi çivi bulunuyor. Bu çivilerin sayısı ve şekilleri, oynanacak zemine göre değiştirilebiliyor. Örneğin kuru ve sert bir zemin üzerinde, 16 çivinin 16’sını da takmak ve konik çiviler tercih etmek gerekiyor. Tam aksine, yumuşak ve ıslak zeminlerde ise, çivi sayısını azaltmak ve çivi çapını geniş tutmak lazım. Oynayacağınız pozisyonun önemi ise, kramponun kalıbı ile ilgili: Örneğin savunma rolünde oynayacaksanız, yanal hareketlerde koruma sağlayan yüksek kesimli krampon tercih etmeniz gerekiyor. Bu kesim, bileğinize ekstra destek sağlıyor. Atak rolündeyseniz de, düşük kesim krampon tercih etmelisiniz, bu kesimde ayağınız daha rahat ve serbest hareket edebiliyor, ani değişiklikleri daha kolay gerçekleştiriyorsunuz.
Hangi model ve deri tipi tercih edilirse edilsin, futbol oynarken muhakkak krampon kullanmak gerekiyor.

Futbolu izleyici seviyesinde takip edenlerin yanı sıra spor olarak da icra eden amatör ve profesyonel futbolseverler de bulunmaktadır. Futbol oyununun en temel gereksinimlerinden birisi de hiç kuşkusuz krampondur. Kaliteli bir kramponla saha içerisinde daha rahat hareket etmek ve daha iyi vuruşlar yapabilmek mümkündür. Kullanıcısının ayağının rahat olmasını sağlamak, yaralanmalara karşı korumak, darbelere ve aşınmaya karşı dayanıklı olmak bir kramponun en temel özelliklerindendir. Kullanıcıların ayak numaralarına en uygun seçimi yapmaları ayak sağlığını korumada ve olası sakatlanmaları önlemede en önemli etkenlerdendir. Sağlamlık ve ergonominin yanı sıra artık çeşitli renk ve stillerde de üretilen futbol ayakkabıları saha içerisinde kendi modasını da oluşturmuş durumdadır.

Adidas ve Nike markaları bu alanda dünyaca bilinen, modelleri kullanıcılar tarafından çokça tercih edilen markalardır. Bu markaların yanı sıra Puma, Uhl sport, Umbro, Lotto ve Kinetix gibi markaların modelleri de piyasada yer almaktadır. Üreticiler standart modellerine ek olarak dünyaca ünlü Messi ve Ronaldo gibi futbolcuların kullandıkları modelleri onların adıyla özel olarak üretmektedirler.

Filtreleme

Sadece fiyat teklifi olan ürünler

Fiyat

Marka

Numara

Renk

Şehir seçimi