Keman

Keman

Kemanın ülkemize ne zaman geldiği kesin olarak bilinmemekle beraber Osmanlı sadrazamlarından makbul İbrahim paşanın şehzadelik dönemlerinde çaldığı bilgisi mevcuttur. Seksen dört ayrı parçadan oluşan keman boyu genelde otuz beş otuz altı santimetre arasında değişmektedir. Metalden veya hayvan bağırsağından elde edilen dört tele sahip bir çalgıdır.

Sesi diğer çalgı aletlerinden farklı olarak insan sesine yakınlığı müzik parçalarının çalınması esnasında anlaşılması daha kolay olduğundan farklılık yaratmaktadır. Üzerindeki iki adet f harfini andıran kanallar sesin gövdeden düzenli şekilde çıkmasını sağlamaktadır. Kemanın çalınması ilk bakışta zor görünse de ilgi alanı anlamında müzik kulağına sahip kişiler daha çabuk öğrenmektedir.

Kemanın yapım tarzına göre fiyatları farklılık göstermektedir. Kullanılan malzeme ve kalitesi sesin kalitesini de değiştireceğinden kullanılan ağaç çok önemlidir. Yan kısımlar ve alt kapak aynı zamanda sapı akça ağaçtan yapılan kemanlar kaliteli kabul edilmektedir. Üst kapak ise buna aynı zamanda ses tablası da denir kullanılan ağaç kalitesi ladin ve köknar ağacının kalitesini yansıtmaktadır. Burgu klavye ve çenelik bölümleri abanoz ağacının budaksız bölümlerinden veya gül ağacından yapılanı makbul görülmektedir.

Günümüzde kullanılan keman modellerine ve fiyatlarına göz atacak olursak; DOMİNGUEZ profesyonel 4/4 keman 323 TL ile 743 TL arasında değişmektedir. DOMİNGUEZ profesyonel 1/2 keman 150 TL ile 229 TL arasında satışı gerçekleşmekte kargo bedeli alınmamaktadır. MANUEL RAYMOND 1/4 ölçü keman fiyatına bakacak olursak 90 TL ile 148 TL arasında fiyatlandırılmaktadır. Yine aynı modeller arasında DOMİNGUEZ 4/4 DV44LC FULSET ve 12 yaş üzeri kemanlar 175,50 TL ile 199,98 TL fiyatla satılmaktadır.

Kemanda asıl önemli olan fiyatların veya kalitesinin yanında çalacak kişinin azimli sabırlı olması gerekirken kahırlı aşırı duygu yüklü bir yapıya sahip olmamalıdır yoksa keman öyle alır götürür ki düştüğü derinlikten çıkması için çok çaba sarf ettirir. Keman sesi içli içli işledi mi insanın yüreğine o an koparır her şeyden insanı. Onun için çalanın sabırlı ve azimli sağlam iradeli bir yapıya sahip olması gerekmektedir.

Filtreleme

Fiyat

Marka

Şehir seçimi