Kayak

Kayak Takımları
Kış aylarında insanların yapabilecekleri aktiviteler sınırlıdır. Kayak soğuk kış günlerini ısıtan, insanların evlere hapsolmasının önüne geçen bir spor dalıdır. Türkiye'de son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan temelde üçe ayrılabilir; Alp disiplini, kuzey disiplini ve dağ kayağı.
Türkiye'de yapılan kayak türü genellikle Alp disiplinidir. Bu kayak türü, Uludağ, Erciyes, Palandöken gibi kayak merkezlerinde ski pass, teleferik gibi ekipmanlarla yukarı çıkılan ve belli bir eğimden aşağı doğru kayılan kayak türüdür. Carving ismi verilen kayaklarla yapılır, temel amaç S çizerek eğim aşağı kaymaktır, S şeklindeki hareketten dolayı slalom kayağı olarak da isimlendirilebiliyor. Yüksek hızlarda yapılan bu kayakta, düzenlenen yarışmaların amacı engellerin arasından olabildiğince hızlı inmektir.
Ülkemizde çok yaygın olmasa da Norveç, Finlandiya gibi Baltık ülkelerinde yaygın bir şekilde yapılan Kuzey Disiplini kayağının diğer bir ismi kayaklı koşudur. Kış olimpiyatlarında yarışması organize edilen kayak türü kuzey disiplinidir. Engebeli bir zemin yerine düz zeminde yapılır, paten kullanmaya benzer bir işleyişi vardır. Hareket eğim tarafından değil kayakçının kendisi tarafından sağlanır. Uzun ve ince özel üretim kayaklarla yapılır. Alp disiplinin yapıldığı pistlerde yapılması zor ve tehlikeli bir spordur.
Dağ kayağı ya da diğer ifadeyle tur kayağı oldukça profesyonel ve teknik bir spordur. Dağcılık bilgisi gerektiren bu kayakta, zirveye çıktıktan sonra zirveden kayakla inilir. Birçok risk barındıran bu sporu yapmak için hem kayak bilgisi hem de dağcılık bilgisi yeterli seviyede olmalıdır.

Filtreleme

Fiyat

Şehir seçimi

 
Rossignol Pursuit 300 Kayak Yorum yaz

İleri seviyede kayak yaparken ihtiyaçlarına cevap veren ve performans sağlayan bir kayak arayanlar için tasarlanmıştır.

  • Karşılaştır
Wed'Ze Adix N°5 Kayak Yorum yaz

İleri seviyede, kayak pistlerinde kendini geliştirmek ve düzgün bir kayak isteyen kayakçılar için tasarlanmıştır.

  • Karşılaştır
Wed'Ze Boost 300 Kayak Yorum yaz

Kolay pistlerde kendini hızla geliştirmek isteyen kayakçılar için tasarlanmıştır.

  • Karşılaştır
Rossıgnol Attraxıon Kayak Yorum yaz

Kolay pistlerde kendini hızla geliştirmek isteyen kayakçılar için tasarlanmıştır.

  • Karşılaştır