İnverter

İnverter
İnverter; enerji tasarrufu sağlamak için, akımlar arası dönüştürülebilen, frekansı ayarlanabilen bir cihazdır. İnverterin görevi; girişindeki doğru gerilimi çıkışında istenen frekansta simetrik bir alternatif gerilime dönüştürmektir.
Bozucu elektrik dalgalanmalarını temizler, motor hız kontrolünü yüksek hız teknolojisi ile ayarlayabilen bu cihazların kalkış akımları olmadığından şebekeye zararları da olmamaktadır. Aç -Kapa sistemi ile değil minimum maksimum aralıklarda çalışırlar. Evlerimizde kullandığımız bilgisayarlar, televizyonlar, lambalar bu sayede mobil ortamlarda da çalıştırılabilirler. Hafif ve yüksek frekans teknolojisi kullanılarak dizayn edilir
İnverter kullanımının amacı ve faydaları şu şekildedir: Dişli ve kasnak düzeneklere ihtiyaç duyulmadığı için; devir değişikliklerinin hızlı ve maliyetsiz yapılmasını sağlar. Motor, mekanik aksam hatalarının en aza inmesini sağlayarak, tamir bakım maliyetlerinin minimum seviyede olmasına olanak sağlamaktadır.
Şebekeden çekilen reaktif enerjiyi azaltarak enerji tasarrufu sağlar. Bazen sağladığı bu tasarruf % 40 oranını bulabilmektedir. İnverter; aç makinelerin beslenmesinde, regüle ayarlı gerilim ve frekans bulunan güç kaynaklarında, kesintisiz güç kaynaklarında, endüksiyonlu ısıtmada, aktif güç şebeke filtreleri ve ultrasonik dalga üretiminde yaygın olarak kullanılırlar.
İnverter çeşitleri şu şekilde sıralanabilir; Değişken frekanslı sürücü (vfd inverter); motor gücünün girişteki frekansını değiştirmek için güç elektroniğinden yararlanır. Değişken hızlı sürücü (vsd kontrollü sürücü sistemi) ; motor ya da motor tarafından kontrol edilen fan, pompa, kompresör gibi ekipmanların hızını kontrol eden donanımlar için elektronik ya da mekanik olarak kullanılır. Ve son olarak asd sistemli özel sürücüler bulunmaktadır. Bunlar da ayarlanabilir hızlı sürücülerdir, mekanik veya elektronik hız kontrol sistemleri için kullanılırlar.

Filtreleme

Fiyat

Marka

Şehir seçimi