Hentbol Topu

Hentbol Topu
Günümüzde Danimarka, İsveç gibi İskandinav ülkeleri başta olmak üzere Almanya, İspanya ve Fransa'da da oldukça popüler spor dallarından biri haline gelen Hentbolda, basketbol, futbol, voleybol gibi sporlardan farklı olarak oyuncularla topla teması daha sık gerçekleşmektedir.
Hentbol topları geçmişte hayvan derisinden yapılmakta iken günümüzde suni deriden yapılan toplar kullanılmaktadır. Erkekler müsabakalarında kullanılan hentbol toplarının çevresi 58-60 cm ve ağırlıkları 425-475 gram olarak belirlenmiştir. Kadınlar hentbol müsabakalarında kullanılan topun çevresi 54-56 cm ve belirlenen ağırlık ise 325-400 gramdır. İyi bir hentbol topunun çok sert olmaması ve oyuncunun elinden kaymaması gerekir. Yüzeyi kaygan olan hentbol topları oyuncunun top kontrolü yapmasını zorlaştıracağı gibi sert toplar da sakatlanmalar açısından önemli ölçüde risk teşkil etmektedir. Hentbol topları yapıldıkları malzemeye göre dikişli hentbol topları ve kauçuk hentbol topları olarak ikiye ayrılmaktadır. Kauçuk hentbol topları su geçirmemeleri nedeniyle açık alanlarda kullanıma daha uygun olmakla birlikte, fiyat olarak da dikişli hentbol toplarına göre daha hesaplıdır. Bunun yanında Hentbol topları Uluslararası Hentbol Federasyonunun (IHF) belirlediği standartlara göre üçe ayrılır:
1-3 numara Hentbol Topları: Çevresi 58-60 cm, ağırlığı 425-475 gramdır.16 yaşından büyük erkek müsabakalarında kullanılan toplardır.
2-2 numara Hentbol Topları: 12-16 yaş aralığındaki erkekler ve 14 yaşından büyük bayanlar müsabakalarında kullanılan toplar olup çevresi 54-56 cm, ağırlığı ise 325-375 gramdır.
3-1 numara Hentbol Topları: IHF'nin belirlediği standartlara göre 8-12 yaş aralığındaki erkekler ve 8-14 yaşındaki bayanlar müsabakalarında kullanılmaktadır. Topun çevresi 50-52 cm olup ağırlığı ise 290-330 gram olarak belirlenmiştir.
Günümüzde birçok spor markası hentbol topu üretmekle beraber en kaliteli hentbol toplarının Mikasa, Vertex ve Molten gibi markalardan çıktığını söyleyebiliriz.

Filtreleme

Fiyat

Marka

Şehir seçimi

 
Hummel Tiger T1 Yorum yaz

Handball'a yeni başlayanlar için tasarlanmıştır.

  • Karşılaştır
Kipsta H500 T3 Yorum yaz

İç mekanda ileri seviye kullanım.

  • Karşılaştır
Kipsta H300 T1 Yorum yaz

İç mekanlarda hobi amaçlı veya düzenli hentbol oynayanlar için tasarlandı.

  • Karşılaştır
Kipsta Wizzy T1 Yorum yaz

Handball öğrenmek için uygundur.

  • Karşılaştır
Kipsta H300 T2 Yorum yaz

İç mekanlarda hobi amaçlı veya düzenli hentbol oynayanlar için tasarlandı.

  • Karşılaştır
Kipsta Wizzy T2 Yorum yaz

Handball öğrenmek için uygundur.

  • Karşılaştır