Fren Balatası

Fren Balatası

Araçlar her daim değişimi isteyen en önemli kullanım aracı fren sistemidir. Fren sisteminin ilk aklımıza gelen kısmı ise balatalardır. Balatalar aracımızın seyir halinde iken frene bastığımızda diskleri sıkıştırarak aracımızın durmasını sağlayan araç parçasıdır.

Balatalarımızın bitme durumuna geldiğinde fren mesafemiz uzayarak aynı frene basış tonumuzda daha uzun duruş mesafesi vermekte ve frene basıldığında metal bir yüzeye sürtüyormuş gibi bir ses gelecektir. Balatalarınızı değiştirmeyi düşünüyor iseniz yetkili servisinizle mutlaka görüşerek değişim zamanının gelip gelmediğini öğreniniz.

Fren balatası model olarak çok ve farklı farklı tarzda olmaktadır. Birçok arabanın farklı ve değişik türde fren modelleri vardır. Bu modellerde öne çıkan markaları tercih etmeniz sizin can ve mal güvenliğiniz için en önemli unsurdur.

Fren balatası seçer iken dikkat edilmesi gereken hususlar ise yüzeyindeki maddenin kayganlık seviyesine dikkat edilmelidir. Balatalar kullanım durumuna göre de değişim zamanı değişmektedir. Ön ve arka kısım olmak üzere ikiye ayrılan balatalar kullanım açısından sürücüsüne güven vermelidir.

Arkada balataların bittiğini en kolay yolu el freniniz yukarı sonuna kadar çektiğinizi de tutuyor ise arka balatalarınız bitmek üzere olduğudur. Bir diğer neden ise arka balatalar önlere göre daha çok uzun dayanırlar. Bu nedenle ön fren balatalarınızı daha çok kullanmak zorunda kaldığınızdan daha çok bitmesine neden olacaktır. Fren değişimi ve kontrollerini düzenli olarak yaptırmalısınız.

Filtreleme

Fiyat

Marka

Şehir seçimi

131