Faks Makinesi

Faks makinesinin bir diğer ismi belgegeçerdir. Latince fac similar (Türkçe’si, benzer bir şey yapmak anlamına gelmektedir) kelimesinden türetilmiş bir iletişim aracı olarak adlandırılabilir. İcatı 19. Yüzyılın ortalarına dayanır. 1843 yılında Alexander Bain tarafından patenti alınmıştır ve 8 sene sonra Frederick Bakewell tarafından Büyük Londra fuarında sergilenmiştir. Var olan telefon hatları aracılığı ile karşı tarafa resim, yazı gibi veriler göndermeye veya karşı taraftan benzer veriler alma işlemini görür. Bu aktarımlar ses sinyalleri aracılığı ile gerçekleşmektedir.

Günümüzde kullanılan faks makinelerine benzer modern makineler ilk olarak 1970’lerin ortalarında geliştirilmiştir. 1980 yılının ikinci yarısında ise Japonya sayısal belgegeçer icat etmiştir. Belgegeçerin ilk dönemlerinde yalnızca yakma metodu ile çıktı elde edilebilirken daha sonra her türlü makineden çıktı alınabilir olmuştur.

Günümüzde her ne kadar bazı sağlayıcılar sayesinde ve bilgisayarlar ile internet aracılığı ile resim, yazı veya akla gelebilecek her türlü bilgi aktarımı sağlanabiliyor olsa da günümüzde de birçok farklı kullanım alanına sahip ve popülerliği koruyan makinelerdir. Faks makineleri için, birçok farklı firma ürün geliştirmiştir. Bunların fiyatları kullanıldıkları yapı malzemesine, kalitesine, ekstra özelliklerine veya kullanım kolaylığına göre değişebilir. Şu an yaygın olarak satışa sunulan ve satın alınan markalar Brother, Samsung, Panasonic, Canon, Philips, Karel, Epson, HP ve UTAX’tır. (Sırası ile en çok rağbet edilen markalar listelenmiştir) Her markanın birbirinden farklı ürün modeli mevcuttur ve bunların fiyatları da ürün kalitesine ve özelliğine göre değişkenlik göstermektedir. Fiyatlar 94 Türk Lirası’ndan 5,000 Türk Lirası’na kadar çıkabilmektedir. Aynı zamanda bilio.com sitesi içerisinde bu ürünlerin popülerlik, fiyat veya kullanıcı oylarına göre karşılaştırmaları da mevcuttur. Bu özellik ile siz kullanıcılarımızın çok daha iyi fikir sahibi olabileceğini ummaktayız.

Filtreleme

Fiyat

Marka

Şehir seçimi