Evaporatif Soğutma

Evaporatif Soğutma
Bu sistem hakkında bir tanım yapmamız gerekirse. Akışkan bir maddenin uygun şartlar altında bulunduğu ortamda buharlaşma göstererek soğutma aksiyonu oluşturması diyebiliriz. Kuru ve sıcak havanın ıslak bir yüzeye temas ederek geçmesi esnasında buharlaşan suyun, havada ısı kaybetmesi sonucunda ortamda ki ısı kaybına yol açması evaporatif soğutma sistemidir. Bu sistemin en büyük özelliklerinden birisi ise soğutma esnasında %100 dışarıdan alınan taze havanın kullanılmasıdır. Bu sayede ortama taze hava alınarak doğal soğutma sistemi kullanılmış olmaktadır.
Evaporatif soğutma aslında oldukça eski bir soğutma sistemidir. Fakat günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile klimaların soğutma sektöründe çok daha fazla kullanıldığı görülmektedir. Gözden kaçan husus ise bu sistemde doğal sistem olması yanı sıra elektrik tüketimi olarak da kompresörlü klimalara göre çok daha düşük enerji harcamasıdır. İşletmelerde hem doğal hava avantajı hem de maliyet düşürme açısından günümüzde kullanılmaya devam etmektedir. Genellikle bu sistemin kullanıldığı sektörler tekstil fabrikaları, güç santralleri, fırınlar ve yüksek ısı oluşan fabrikalardır. Sistemin mekaniksel özelliklerinden söz edersek.
Sistem ana öğeleri ile fan ve su pompasından oluşmaktadır. Su pompasının haznedeki suyu buharlaşmanın gerçekleştiği petek yüzeyine püskürtülmesi ile meydana gelir. Dışarıdan alınan temiz hava fan sayesinde nemli peteğin içerisinden geçirilerek hava soğutulur. Bu sistemin performansı havanın sıcaklığı ve kuruluğu ile de doğrudan ilişkilidir. Bildiğimiz kompresörlü klimaların aksine bu sistem havanın sıcak ve kuru olması sistemin daha verimli çalışmasını sağlayacaktır. Havanın ısınması ile nem oranın düşüşüne orantılı olarak bu sistemin verimi üst düzeye çıkacaktır.

Filtreleme

Fiyat

Marka

Şehir seçimi

 
BUSES HSF65Y Portatif Hava Soğutucu 5,00 / 5 1 kullanıcı oyu 1 yorum

Hava soğutma nemlendirme ve temizleme kötu kokuyu ve tozu temizleme ozelligi Motor gücü 65W Mekanik kontrol 3 farklı hız konumu : yuksek - orta- dusuk yesil bal petegi filtre otomatık sol ve sag salınım manuel yukarı ve asagı salınım su tankı kapasitesi : 25L

  • Karşılaştır
BUSES BVF-90L Yorum yaz

Laciver renk, Soğuk buhar özelliği , Soğutma, Nemlendirme, Temizleme , 90W Motor gücü, Sivrisinek kovma fonksiyonu , 360 derece hava sirkülasyonu, Kolay manevra kabiliyeti Super sessiz motor , Su tankı kapasitesi  1,5L , Dijital uzaktan kumanda , LED panel  

  • Karşılaştır