Adidas Cüzdan

Cüzdan, içerisine kimlik, kağıt veya madeni para, fotoğraf, kredi kartı, kartvizit gibi genellikle az yer kaplayan ama değerli nesneleri taşımak için tasarlanmış küçük çantalardır. Genellikle deriden ya da deriye çok benzer maddelerden yapılır. Boyutu genellikle arka cebe girebilecek kadar küçüktür ve katlanabilirdir. Arapça’daki cüz sözcüğü ile Farsça’daki dan sözcüğünün birleşmesi ile Türkçe’deki ‘cüz-dan’ sözcüğü oluşmuştur. 1950’den önce yalnızca para koymak amaçlı kullanılan cüzdanlara, 1950 yılından itibaren kredi kartı kullanımının yaygınlaşması ile beraber kredi kartı konulabilmesi için özel bölmeler de eklenmiştir. Cüzdan, İngilizce’de wallet, purse, billfold, pocket book gibi terimlerle ifade edilmektedir.

Kelime anlamı olarak, para veya küçük değerli kağıtların konulduğu, cepte taşınabilen ve içinde çeşitli küçük bölmeleri olan küçük çanta gibi bir anlama gelmesine karşın, cüzdanın ekonomi ve işletmecilikte çeşitli kullanılış yerleri vardır. Bunları cari hesap cüzdanı, hesap cüzdanı, maaş cüzdanı, para cüzdanı ve senetler cüzdanı şeklinde ayırmak mümkündür. Cari hesap cüzdanı, cari hesaplar için müşterinin aldığı ya da bankaya ödediği miktarın takip edilmesi amacı ile bankaların kullandığı defterlerdir. Hesap cüzdanı, bir banka veya bir kuruluş ile müşterisi arasında veya karşılıklı olarak işleyen alacaklı/borçlu hesapların kaydını tutmaya yarayan defterlerdir. Maaş cüzdanı, belirli zamanlarda aylık maaş alan kimseler için istihkak sahibinin kimliği, ödeme miktarı, ödeme zamanı gibi bilgileri saklamak amacı ile kullanılan defterlerdir. Para cüzdanı, içine para konulan ve genellikle arka cep bölümünde taşınan küçük çantalardır. Senetler cüzdanı ise banka ya da ticarethanelerde çeşitli senetlerin saklanması amacı ile kullanılan ve içi aylara bölümlenmiş şekilde olan çantalardır.

Sitemizdeki cüzdan kategorisi, ilk tanım için, yani genellikle içine para veya küçük değerli kağıtların konulması amacı ile tasarlanmış küçük çantalar için ayrılmıştır. Bunların bay ve bayan için olanları mevcuttur. Fiyat karşılaştırmasını bu sayfadan yapabilirsiniz

Filtreleme

Fiyat

Marka

Kaldır

Cinsiyet

Kullanım Türü

Renk

Şehir seçimi