JCB Cep Telefonu

Akıllı Telefon Kılavuzu

Akıllı telefonlar artık günlük yaşantımızın vazgeçilmezi. Bir zamanlar sadece dışarıda telefonlaşma imkanı yaratırken, günümüzde ek işlevleri sayesinde esnek kullanım sağlayıp küçük bir bilgisayara dönüşmüş durumdalar. E-postaları kontrol etmek, yol tarifi almak, randevuları ayarlamak, sohbet etmek veya oyun oynamak... çeşitli uygulamalar sayesinde akıllı telefonlarla her şeyi yapabilmek mümkün. Buna karşın birbirinden güçlü marka ve modeller sayesinde doğru telefonu bulmak hiç de kolay değil. Telefonu ne için kullanacağımız ve hangi taleplerimize cevap vereceğini belirlemek çok önemli. En iyi akıllı telefon hangisidir sorunun yanıtı bulmak için sayısız detaya girmek gerekiyor.

CPU

Kolay kullanım ve internette hızlı sörf yapabilmek, popüler akıllı telefonların en önemli avantajları. Eskiden öncelik telefon etmekten ibaretken, şimdi kamera, uygulamalar ve internet erişimi gibi ek işlevler önemli. Akıllı telefon bu özelliklere uygun seçilmeli. İşlemci, tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi akıllı telefonların da gücünden sorumludur. Bir çok uygulamanın aynı anda sorunsuz bir biçimde kullanılabilmesini birden fazla işlemci çekirdeği sağlar. Asgari standart, çift çekirdekli işlemcilerdir (Dual-Core CPU), şu sıralar yaygın olarak dört çekirdekli ve sekiz çekirdekli işlemciler de (Quad-Core ve Octa-Core) kullanılmaktadır.

Şayet yoğun araştırmalar ya da birden fazla programın kullanılması söz konusuysa, mutlaka işlemci performansına dikkat edilmeli. Şu anda dört çekirdekli işlemciler, iki çekirdekli akıllı telefonları gölgede bırakmakta. Dört çekirdek, işlemcinin dört çekirdekle çalıştığı anlamına gelir, yani işlemi aynı anda dört çekirdeğe dağıtır. Özellikle gelişmiş grafiklere sahip oyunlar bu özellikten faydalanır. Sekiz çekirdekli işlemciler de yükselen bir grafiğe sahip.

Akıllı Telefonlarda İnternet Erişimi

Cep telefonunuzdan internete girip sörf yapmanın iki teknolojik yöntemi vardır: Özellikle evde ve ofislerde WLAN kullanımı yaygındır. Wireless Lan - WLAN (Wireless Local Area Network) teknolojisi, Kablosuz Yerel Alan Ağı anlamına gelir. Sistem telefon kablosu kullanmadan bir modem/router aracılığı ile internete erişmenize imkan tanır.

Ancak akıllı telefonlar söz konusu olduğunda asıl önem taşıyan boyut, cihazın sahip olduğu teknolojik donanım ve telefonun operatör şebekesine ait internet hizmetinin hızıdır.

Bir çok üreticinin tüm dikkatini bu özelliğe odaklaması hiç de şaşırtıcı değil. UMTS, hatta GSM dünde kaldı. LTE teknolojisi, geriye dönük uyumluluğu ve teorik olarak 300 Mbit yüksek hızı sayesinde artan bir ivmeyle yükselmekte.

Peki LTE nedir? LTE (Long Term Evolution) yüksek hızlı kablosuz veri aktarıma verilen isimdir. Ağ teknolojilerine dayalı LTE, yüksek hızlı mobil internete verilen isim olarak da açıklanabilir. LTE 3G bağlantısının aksine tamamen IP bazlıdır. Türkiye’de 4,5G’ye geçilmesinin ardından akıllı telefon ekranlarında LTE yazısının görünmesinin nedeni bu teknolojik değişimdir. Bu hizmetten faydalanabilmek için akıllı telefonun 4,5G’ye uyumlu olması gerekmektedir. Aynı zamanda mobil operatörünüz bu hizmete uygun bir şebekeye sahip olmalıdır.

Ayrıca LTE-Advanced’le de 1000 Mbit hıza ulaşmak mümkün. 4,5G teknolojisini tercih edenler, elbette çeşitli sağlayıcılar tarafından sunulan LTE tarifesine ihtiyaç duyacaklardır. İnternet maliyetini düşük tutmak isteyenler, WLAN’daki benzer gelişmeden mutluluk duyacaklar. Kablosuz ağ standartları içinde en yenilerinden olan IEEE 802.11ac, 1300 mbit/hızıyla yerini almış bulunmakta. Bu seçenekle gelecekte de iyi bir donanıma sahip olursunuz.

Akıllı Telefonların İş Hayatındaki Önemi

Akıllı telefonlar iş hayatımızın önemli bir parçası. Bir çok uygulama sayesinde (üstelik bazıları ücretsiz) randevular ayarlanabiliyor, e-postalar kontrol edilebiliyor ve ofis belgeleri üzerinde çalışılabiliyor. Cloud hizmetleri (Bulut) sayesinde de verileriniz her an, her yerde kullanılır durumda. Çalışmanın işkenceye dönüşmemesi için yeterli büyüklükte bir ekran ve buna uygun giriş seçenekleri olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle uzun yazılar yazmayı sağlayan kalemler de (stylus) kendilerini ispat etmiş durumdalar.

Çift SİM kartlı akıllı telefonlar da kendilerini kanıtladı. Onunla özel yaşantıyı iş hayatından ayırma şansına sahipsiniz. Başka bir şebeke ile telefon görüşmesi yapmak size pahalıya patlayabilir. Aynı servis sağlayıcısının ikinci kartını kullanarak maliyeti düşürmek mümkün.

Uygun İşletim Sistemini Bulmak

En bilindik işletim sistemlerinden biri Apple’ın iOS’u. Apple in tüm mobil cihazlarında iOS var. Şayet bu üreticinin bir kaç cihazını birden kullanılıyorsanız, kapsamlı işletim sistemininin faydalarını görebilirsiniz. Medya içerikleri ve veriler i-Cloud üzerinde cihazlar arasında rahatça ve sorunsuzca değiş tokuş edilebilir. iOS dünyasına iPhone 6S veya iPhone 6S Plus’la girmek mümkün. 4 inç formatına sadık kalmak isteyenler Apple’ın iPhone SE serisini tercih edebilir.

Android de yaygın olarak kullanılan bir işletim sistemi. Apple'ın iOS’u ile karşılaştırıldığında her üretici kendi isteğine göre temel tasarım değişiklikleri yapabilir ve özelleştirebilir. Kullanıcılar da Android işletim sistemli akıllı telefonlarının arayüzlerini istedikleri gibi özelleştirebilirler. Şayet işletim sisteminin en yeni sürümünü kullanmak istiyorsanız cep telefonu seçiminizde güncelleme özelliklerine dikkat etmelisiniz.

Pek çok üretici Android işletim sistemine sahip, farklı hedef kitlelere yönelik telefon modellerini piyasaya sürmektedir. Tüm dünyada popüler olan Samsung, LG, Sony ve HTC gibi markaların yanında son dönemde Asus, Huawei ve Lenovo gibi markalar da uygun fiyatlarıyla satışlarını gün geçtikçe yükseltmektedir. Fiyat/performans oranı yüksek modelleriyle ükemizde satış rekorları kıran ve Android One projesine dahil olduktan sonra ismini daha da sağlamlaştıran General Mobile yerli markalar içerisinde başı çekiyor. Bunların dışında ülkemizde geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olmasa da fiyat/performans odaklı modelleriyle özellikle uzak doğu piyasasında yüksek satış hacimlerine sahip Xiaomi, Meizu, Oneplus gibi markalar da bulunmaktadır.

iOS ve Android dışında Windows ve Blackberry-OS gibi farklı işletim sistemleri de bulunmaktadır. Ama bunlarda uygulama yelpazesi oldukça sınırlıdır.

Windows işletim sistemine alışık olanlara Microsoft’un Windows Phone’u önerilir. Live Tiles’da denen karelere ayrılmış ekran görüntüsüyle İOS ve Android’ten oldukça farklıdır. Rakiplerine oranla uygulama sayısı oldukça kısıtlı.

Temel mesele belli bir işletim sistemine karar vermektir: Apple’ın iPhone’ları kendisine ait iOS’da çalışıyor. AppStore ise kaliteli uygulamalar ve oyunlardan oluşan geniş bir yelpaze sunar.

Buna karşın Samsung, HTC, Sony veya LG gibi üreticiler Google’ın geliştirdiği Android işletim sistemi ile çalışırlar. Özelliği: Android, her bir üreticinin cihazlarında farklı görünmekte ve çalışmaktadır. Android’in PlayStore’u tıpkı AppStore’da olduğu gibi uygulama hizmeti vermektedir.

Telefonun Boyutu, Depolama Alanı

Telefonun ekran boyutu akıllıca seçilmelidir. Boyutu daha ufak, küçük ekranlı bir telefon daha rahat kavranabilir ve tek elle kullanmak mümkün, ancak buna karşı tuş kullanımı konforlu değil. Özellikle dokunmatik ekrana sahip bir telefonda, örneğin uzun e-postalar yazmak oldukça meşakatli olabilir. Bu durumda, fotoğraflara ve videolara daha rahat bakabilmek için en az 5 inç ekrana sahip bir cihaz tercih edilebilir. Akıllı telefon büyüdükçe, ekran çözünürlüğü de o oranda yüksek olmalı. Daha keskin görüntüden hoşlananlar Full HD, 2K hatta 4K çözünürlüklü ekrana sahip bir telefon seçebilir.

Uygulamaların, oyunların, fotoğrafların ve filmlerin büyük bir bölümü yeterli depolama alanına ihtiyaç duyar. Depolama sınırına hızla ulaşmak istemeyenlere bu durumda 32 GB veya daha yüksek belleğe sahip bir telefon önerilir. Yerleşik belleğin yetmeyeceğini düşünenlere depolama alanının büyütülebileceği bir model tavsiye edilir. Bu cihazlarda hafıza kartı için ek bir kart yuvası vardır.

Ekran Boyutu

Gittikçe büyüyen dokunmatik ekranlara doğru büyük bir akım var. Phablet de denen akıllı telefonlar, büyüklükleri açısından git gide tabletlere benzemeye başladı ve en az 5.2 inç büyüklüğündeki ekranlarla internette daha konforlu sörf yapabilme imkanı sağıyor. Ancak daha küçük olan 4 inç büyüklüğündeki ekranların da avantajı var: Her çeşit çantanın içine sığıyorlar, ayrıca tek elle kullanmak mümkün.

Selfie Nedir? Doğru Kamera İle Anı Yakalamak!

Selfie’ler sayesinde kamera seçimi git gide daha da önemli olmaya başladı. Selfie, kişinin kendi eliyle kol mesafesinden çektiği portre fotoğrafıdır. Bu fotoğraflar özellikle sosyal medyada son derece popüler. Birden fazla insanın ve çeken kişinin de bulunduğu fotoğrafa ‘Grup Selfie’si’ deniyor. Selfie’yi cazip kılan şey ne? Yüksek nitelikli fotoğraflar çekmek ve bunu başkalarıyla paylaşmak isteriz; bu özellikle gençlerin sevdiği bir akım. Günümüzde kamera fonksiyonları dijital kameralarla yarışabildiği için, tatil fotoğrafları ve sanatsal dürtüleri bastırmak için de ideal.

Geniş açıya sahip iyi bir kamera etkileyici Selfi’ler çekecektir. Birden fazla kişiyle de mükemmel fotoğraflar çekmek mümkün. Akıllı telefonlarda, fotoğrafı ekrana yansıtan ve çekimi kolaylaştıran bir ön kamera bulunmaktadır. Uygulamalar sayesinde bu Selfie’lere özel tasarımlar yapabilirsiniz. Kameraya gülümsendiğinde ya da telefon titretilmediğinde fotoğrafı otomatik olarak çekmek de mümkün. Fotoğrafın arka fonu rötuşlanabilir, bu esnada ikinci bir çekim daha yapılıp, bir önceki fotoğraf bunun içine montajlanabilir. Bu arada, Selfie kelimesi 2013 yılında yılın kelimesi seçildi.

Güvenliğe Dikkat!

Uygun fiyatlı bir akıllı telefon almak isteyenler güvenliğe özellikle dikkat etmeli. Fotoğraflar, videolar, randevular, sohbetler ve adres defteri yanlış ellere geçtiğinde kötü sonuçlar doğabilir. Bunun kadar önemli olan bir başka unsur ise telefonun çalınması ya da kaybedilmesi.

İlk engel tuş kilididir. Yeterince karmaşık bir PIN numarası ya da desen kilidi iyi birer seçenek olabilir. Yeni çıkan telefonlarda parmak izi sensörü de mevcut. Ayrıca uygulama marketlerinde bir çok güvenlik uygulaması var. Bunlar cep telefonunu kilitliyor, yerini saptayabiliyor, hassas bilgileri koruyor ve hatta silebiliyor.

Sizin için gizlilik derecesine sahip, hassas içerikli fotoğraf ve videolarınızı cep telefonunuzda bulundurmamalısınız. Aynı zamanda uygulamaları indirirken belirtilen, fotoğraflara ya da adres defterine erişim izni ile ilgili uyarılar dikkate alınmalı.

Filtreleme

Sadece fiyat teklifi olan ürünler

Fiyat

Marka

Kaldır

Ekran Boyutu

Dahili Bellek

Arka Kamera

Özellikler

Şehir seçimi