Zippo Çakmak

KİBRİTTEN DE ÖNCE…
Kibrit bulunmadan önce yani aslında barut bulunmadan önce, kıvılcım çıkarabilen taşların birbirine çarpılması ya da vurulması sayesinde ateş yakılabiliyordu. Küçük kıvılcımların, kuru yaprak, saman gibi kolay yanabilecek maddelerin üzerine düşerek onların alev almaları sağlanıyor sonra bu alev kullanılarak daha büyük ateşler yakılabiliyordu. Çakmak taşının bu işlevi alev çıkarabilen küçük el gereçlerine kendi adını vermesini sağladı.
İlk çakmaklar günümüze bakarak gerçekten ilkeldi. Taşı, barutu ve kav da denen kolay yanan, oldukça ince tahta parçaları bir kesede muhafaza edilirdi. Bunların üçü kullanılarak ateş yakılırdı. Bu keseyi en önce askerlerin taşıdığını ve barutlu tüfeklerde kullandıklarını biliyoruz. Zamanla beşeri ihtiyaçlar sebebiyle siviller de bu keselerden taşımaya başladılar. Kesenin büyüklüğü ve fazlasıyla barut taşımak zorunluluğu, kesenin pratikliğini azaltıyordu. Küçültme ve pratikleştirme ihtiyacı önce kav yerine gazlı fitilin kullanılmasına yol açtı. Daha sonra bütan gibi uçucu gazların sıkıştırılarak kıvılcım ile alev almasını sağlayan mekanizmalar bulundu. Şimdilerde ise, taş yerine manyeto ile yani anlık elektrik akımı sağlayan mekanizma ile gazın alev alması sağlayan, oldukça pratik bir ateş kaynağı kullanılmakta.
Bildiğimiz anlamıyla daha çok sigara yakmak için kullanılıyor artık. Özellikle erkeklerin, şıklığına önem verdiği vazgeçilmez bir aksesuar artık. Bilio.com’da 2,50tl’den başlayan fiyatlarla çakmak taşından otomobil soketlerine uygun olan modellere, külçe altın, gofret, hatta beysbol topu şekline varıncaya eğlenceli hediyeliklerden prestijli tasarımlara, çok geniş bir yelpazede her bütçeye uygun tasarımları, karşılaştırabilir, alışveriş merkezlerinde saatler geçirmeye gerek kalmadan tam aradığınız şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz. Sitemizde ayrıca her yerde kendi başınıza dolum yapabilmeniz için gaz ve fitilli ürün yakıtlarını da inceleyebilirsiniz. En pahalı ürün olan, 3.103tl fiyatındaki, ZS3825 kodlu S.T. Dupont 16148’u incelemenizi tavsiye ederiz.

Filtreleme

Fiyat

Marka

Kaldır

Şehir seçimi