Samsung Buzdolabı

Buzdolabı Kılavuzu:

Bir buzdolabı satın alırken nelere dikkat edilmeli? İhtiyaçlarınızı karşılayacak en iyi buzdolabı hangisidir? Ev için hangi ebatlar uygundur? Buzdolabının derin dondurucusu olmalı mı? Ankastre mi olmalı yoksa bağımsız bir buzdolabı mı tercih edilmeli? Bu soruların yanıtlarını hep birlikte inceleyelim…

Hangi buzdolabı kişisel isteklerimi karşılıyor?

Türkiye gibi yeme içmeye meraklı ve mutfağı zengin ülkelerde şüphesiz ki en çok tercih edilen buzdolapları derin donduruculu ve büyük modeller oluyor. Fakat, her hafta küçük alışverişler yapmayı tercih edenler ve evde yemek pişirmeyen bekarlar derin dondurucusuz (veya küçük dondurucuya sahip) buzdolaplarını da inceleyebilirler. Ayrıca derin dondurucudan yoksun olan dolaplar oldukça geniş bir iç hazneye de sahiptirler. Tek başına yaşayanlar için küçük modeller, aileler içinse büyük modeller tavsiye edilir. Geniş bir aileniz varsa ve mutfak alışverişine meraklı biriyseniz derin donduruculu buzdolapları sizin için en doğru tercih olacaktır. Modele bağlı olarak, derin dondurucu bölümü buzdolabının üçte biri kadar olabilir ve dondurulmuş gıdalar için yeterli alan sağlar. Bunun yanı sıra kalan yemekler de dondurulabilir; böylelikle elinizin altında her an hazır yemeğiniz olur.

En büyük dolaplar iki kapılı buzdolapları. Konfor sevenler için son derece idealler. Ayrıca büyük ailelere 500 litreden fazla kullanım hacmi sunuyorlar. Buzdolabı ve derin dondurucu bölümleri genelde ayrı kapaklar ile birbirinden ayrılır.

Ankastre mutfağa sahip olmayı düşünenler mutfaklarını ankastre buzdolabıyla tamamlayabilirler. Ancak yüksekliğe, genişliğe ve derinliğe ek olarak kapı menteşesine de dikkat edilmeli. Hem sağa hem sola takılabilir, ayarlanabilir kapı menteşeleri son derece avantajlıdır.

Gıdalar uzun süre nasıl taze kalırlar?

Gıdaların mümkün olduğunca taze kalmasını istiyorsanız, derece ve nem ayarlarını yapmalısınız. Çünkü bu özelliklerin aromaların ve vitaminlerin korunmasında önemli bir etkisi var. Bu nedenle modern buzdolaplar 0 derece bölmesiyle donatılmıştır. Özellikle balık ve et 0 derecede ve %50 nemli ortamda uzun süre korunabilir.

Salata, sebze ve meyvenin diri kalması için 0–2 derecelik bir ısı ve yaklaşık %95 nem gereklidir

Soğutmak ve dondurmak: 2 önemli fonksiyon…

Bir vantilatör yardımıyla dinamik soğutma gerçekleşir, bu sistem dolap içindeki derecenin ve nemin eşit olarak dağılmasını sağlar. Bu özellik Miele DynaCool-System veya Samsung Multi-Flow-System’de mevcut. Şayet gıdaların hızla buzdolabı derecesine uyumlanmasını istiyorsanız, hızlı soğutma özelliğine bakmalısınız. Bu özelliği de AEG Coolmatic, Miele DynaCool veya Siemens SuperCooling bulmanız mümkün. Derin donduruculu bir kombinasyonda karar kılanlar, şok dondurucuları incelemeliler, AEG Frostmatic, Siemens SuperFreezing veya Liebherr SuperFrost oldukça hızlı dondurmasıyla bu hizmeti size sunabilir.

Enerji tasarruflu teknolojiler çevreyi ve cüzdan korur:

Kapısı açık bırakılmış bir buzdolabı çok fazla enerji maliyetine sebep olur. Bu yüzden bir çok buzdolabı optik ve akustik derece alarmıyla donatılmıştır. Kendiliğinden kapanan buzdolabı kapıları da oldukça pratiktir. İnce bir buz tabakası da enerji tüketimini net bir şekilde arttırır. Enerji tasarrufu sağlamak isteyen üreticiler don oluşumunu azaltan teknolojiler geliştirmekte. Liebherr SmartFrost veya Siemens LowFrost bu üreticiler arasında. NoFrost özelliğine sahip AEG ve Siemens gibi buzdolapları için de aynı prensip geçerli. Bu özelliğe sahip buzdolapları A+++ enerji tasarruf sınıfı etiketine sahiptir. Tüm bunlara rağmen hala buz oluşuyorsa otomatik defrost çözüm olabilir.

Otomatik buz çözme (defrost):

Otomatik buz çözme (defrost) özelliği olan buzdolapları daha pratik. Bu özellik sayesinde buzdolapları gerektiğinde kendiliğinden buz çözüyor.

Anti bakteriyel buzdolapları:

Anti bakteriyel donanımlı buzdolaplarının içine bu etkiyi mümkün kılan gümüş bazlı bir kaplama uygulanmıştır.

Anti parmak izi:

Bazı buzdolaplarının üstünde anti parmak izi kaplaması vardır. Bu özel üst yüzey parmak izlerini azaltır ve cihaz dışardan her daim parlak görünür. Bu sebeple sıklıkla silinmesi gerekmez.

Enerji tasarrufu sınıfları:

Tüketici bir bakışta soğutucunun enerji verimliliğini enerji etiketinde görmeli. Bu nedenle AB, enerji verimliliği için bir derecelendirme ölçeği yayınladı. Bu ölçek, güç ihtiyacı veya diğer enerji türleriyle ilgili bilgi verir. Burada söz konusu olan şey sadece enerji tasarrufu değil, aynı zamanda çevre dostu olmasıdır. Değerler A’dan G’ye kadardır, A en iyi sınıfı temsil eder. Bu değerler 1994 yılından kalma olduğundan 2003 yılında A+ ve A++ sınıfları geliştirildi. 2011’den beri de ek olarak A+++ sınıfı mevcuttur, güncel olarak en düşük enerji tüketen en iyi sınıf A+++’dır ve 22 EEI’den daha düşük bir değere sahip olmak zorundadır (Temmuz 2014’ten beri).

İklim sınıfı:

İklim sınıfı cihazın içinde olması gereken ısı aralığını gösterir. Buzdolapları ve derin dondurucular için aşağıdaki iklim sınıfları vardır:

SN Çok ılıman +10 ile +32 aralığı
N Ilıman +16 ile +32 aralığı
ST Alt tropikal +16 ile +38 aralığı
T Tropikal +16 ile +43 aralığı

Multi-Airflow-Sistem:

Multi- Airflow sistem, buzdolabının üstündeki yerleşik fanın havayı içeride eşit olarak dağıtması anlamına geliyor. Bu, içerideki hava sirkülasyonunun homojen kalmasını ve optimum soğutma ısısına hızla ulaşmasını sağlar.

Tatil modu:

Tatil modu aktivite edildiğinde buzdolabı ısısı + 15 °C’ye çıkar. Bu küf oluşumunu önler ve aynı zamanda enerji tasarrufu sağlar. Hassas veya hazır soslar gibi gıdalar böylelikle buzdolabında kalabilir. Buzluk bu esnada yaklaşık -18 °C’de kalır, donmuş yiyecekler böylelikle uzun süre korunmaya devam eder.

Sonuç:

Yeni bir buzdolabı almak isteyenler ebatını ve derin dondurucu isteyip istemediğini etraflıca düşünmeli. Günlük taze gıda satın almak isteyen herkese derin dondurucusuz bir buzdolabı tavsiye edebiliriz, ancak dondurulmuş gıda sevenler derin donduruculu bir buzdolabı kombinasyonu, hatta büyük bir Side by Side buzdolabı tercih edebilirler. Uygun boyda bir modeli seçtikten sonra cihazın teknik özellikleri de çok önemli. Modern, enerji tasarruflu teknolojiler, sadece konfor sağlamakla kalmıyor, uzun vaadede ekonomine de olumlu etkiler getiriyor.

Filtreleme

Sadece fiyat teklifi olan ürünler

Fiyat

Marka

Kaldır

Enerji sınıfı

Buzdolabı Tipi

Kullanım Şekli

Soğutucu hacmi (lt)

Dondurucu hacmi (lt)

Yıllık Enerji Tüketimi

Yükseklik

Genişlik

Derinlik

Özellikler

Şehir seçimi

 
Samsung RT62K7060SL/TR Yorum yaz
 • Karşılaştır
Samsung RT38K5100WW/TR Yorum yaz
 • Karşılaştır
Samsung RT43H5000 4,83 / 5 3 kullanıcı oyu 3 yorum
 • Karşılaştır
Samsung RT32K5000WW/TR Yorum yaz
 • Karşılaştır
Samsung RL4322RBAWW Yorum yaz
 • Karşılaştır
Samsung RT62K7060WW/TR 5,00 / 5 1 kullanıcı oyu 1 yorum
 • Karşılaştır
Samsung RT38K5100S8/TR Yorum yaz
 • Karşılaştır
Samsung RT50K6360SL/TR Yorum yaz
 • Karşılaştır
Samsung RT53K6360SL/TR Yorum yaz
 • Karşılaştır
Samsung RT53K6360WW/TR Yorum yaz
 • Karşılaştır
Samsung RT50K6360WW/TR Yorum yaz
 • Karşılaştır
Samsung RT53H6360 4,50 / 5 1 kullanıcı oyu 1 yorum
 • Karşılaştır
Samsung RT46K6360SL/TR Yorum yaz
 • Karşılaştır