Bulaşık Deterjanı

Bulaşık Deterjanı
Bulaşık deterjanları, arıtma ve temizleme özelliği olan jel, sıvı, toz veya krem halinde olabilen kimyasal maddelerdir. İçeriğinde dolgu malzemeleri, yoğunlaştırıcılar, yüzey aktif maddeler ve birçok kimyasal bulunan deterjanlar toz, sıvı, krem, granül, tablet ve benzeri şekillerde olabilir. Deterjanlar elde yıkama ve makinelerde kullanılmalarına göre farklı şekillerde üretilmiştir.
Elde yıkama için üretilmiş deterjanlar, bulaşık makinelerinde kullanılmamalıdır. Kullanıldıkları takdirde makinede köpürme meydana gelecek ve bulaşıklar temizlenmeyecektir. Bulaşık makinesi köpüklerden arınmayacağı için uzun süre kullanımda makineyi bozabilirler. Deterjanlar kullanıldıkları materyalleri etkin bir şekilde temizlemek ve dezenfekte etmek için yüzey aktif maddeler içerirler. Yüzey aktif maddeler suyu çekme ve itme özelliğine sahiptir Bu özelliği ile bulaşıkları kirlerden arındırmayı başarırlar. Bulaşık deterjanı alırken fiyat bilgisi birinci öncelik olmamalıdır. Ucuz bulaşık deterjanları çok fazla kimyasal içerdikleri için insan sağlığına olumsuz etkileri vardır. Kısırlıktan kansere kadar birçok hastalığın sebebi olan kimyasallardan dolayı tercih edilecek deterjanı içeriği mutlaka bilinmelidir. Kalitesiz bulaşık deterjanları aslında ekonomik değillerdir. Çünkü daha fazla deterjan harcanmasına karşın bulaşıkları temizleme konusunda etkin değillerdir. Bulaşık deterjanı tercih ederken leke çıkarıcı özellikte olmasına dikkat etmek gerekir. Zorlu yağlar, yanmış ve dibi tutmuş tencereler en zor bulaşıklardandır.
Yağları çözmede, lekeleri çıkarmada etkin olmayan bir deterjan dezenfekte konusunda işe yaramayacaktır. Bulaşık deterjanları aynı zamanda bulaşıkları parlatma özelliğine de sahip olmalıdır. Parlatıcı özelliği olmayan deterjanlarla yıkanan bulaşıklar temiz olsa bile üzerlerinde su lekeleri kaldığı için temiz görünmeyecektir. Pril, Finish, Fairy, Bingo, Cif ve Ecover gibi bulaşık deterjanı markaları ülkemizde en çok tercih edilen markalar arasındadır.

Filtreleme

Fiyat

Marka

Şehir seçimi