Yamaha Blokflüt

Blokflüt
Ülkemizde hemen herkesin müzik enstrümanlarıyla olan ilk tanışmasının baş kahramanı olan blok flütün geçmişi Orta Çağ Avrupa'sına kadar uzanmaktadır. Blok flütler, plastik, ağaç ya da fildişinden yapılan nefesli çalgı aletleridir.
En iyi ses kalitesini ağaçtan imal edilmiş blok flütler vermekle beraber plastik blok flütler, daha uygun fiyata sahip olmaları ve bakımlarının kolaylığı ile eğitim alanında en çok tercih edilen müzik enstrümanları arasında yer almaktadır. Geniş repertuvarının olması, kolay taşınımı ve kolay öğrenilmesiyle de oldukça fonksiyonel bir müzik enstrümanı olan Blok flütün, solo performanslarda olduğu kadar, toplu müzik performanslarına da oldukça uyumlu bir tınısı vardır. Yedisi altta olmak üzere 8 deliği bulunan blok flütler; sopranino, soprano, alto, tenor, bas ve kontura bas olmak üzere 6 çeşide ayrılmaktadır. Bunlardan en büyük ebatta sahip olan kontura bas blok flütler, en kalın sesi vermekte iken, en küçük ebada sahip olan sopranino, en ince sesi vermektedir. Okullarda kullandığımız blok flütler ise soprano blok flütlerdir ve "soprano do blok flüt" olarak da adlandırılmaktadır. Bunun yanında tüm nefesli çalgılarda olduğu gibi blok flütlerde de temizlik oldukça önemlidir. Kullanıcının her çalışma sonrasında blok flütün içini, temizleme çubuğu üzerine sarılmış pamuklu kumaşlarla temizlemesi gerekmektedir. Bu sayede blok flütün ses kalitesi korunmuş olacağı gibi kullanım ömrü de uzayacaktır.
Ülkemizde okullarda genellikle Yamaha marka blok flütler kullanılmakta olup, bu blok flütlerin fiyatları 15 ila 25 TL arasında değişmektedir. Oldukça hesaplı olan bu plastik blok flütlerin aksine ağaçtan imal edilmiş blok flütler çok daha yüksek fiyat seçeneklerine sahiptirler. Örneğin ağaç gövdeli Yamaha marka blokflüt fiyatları, ortalama 2000-2500 TL kadardır. Diğer birçok müzik enstrümanında olduğu gibi blok flütlerde de enstrümanın malzeme ve işçilik kalitesi arttıkça, fiyatları da buna paralel olarak artmaktadır.

Filtreleme

Fiyat

Marka

Kaldır

Şehir seçimi