Salcano Bisiklet

Bisiklet Kılavuzu

Bisiklete binmek en popüler boş zaman değerlendirme etkinliklerinden biridir. İki tekerlekli bu araçlar, artık sadece gezme aracı olarak görülmüyor. Bisiklete binmek git gide artan bir ivmeyle yaşam tarzı, çevre bilinci ve spor aktivitesi olmaya başladı. Bu araçlar spor, işe gitmek, gezmek, alışveriş veya uzun soluklu bisiklet turları gibi farklı amaçlarla kullanılabiliyor. Çocuklar için de çok çeşitli bisikletler bulabilirsiniz.

Bisiklet Çeşitleri Nelerdir ve Hangi Amaçlara Uygundur?

Her bisiklet istediğiniz bisiklet değildir. Çok farklı spor disiplinleri ve kullanım alanları, uygun bisikleti araştırmanızı gerektirir. Aşağıda, alt gruplara ayrılmış bisiklet çeşitleri bulunmaktadır:

• Yarış bisikletleri
• Dağ bisikletleri
• Trekking bisikletleri
• Şehir bisikletleri
• Çocuk bisikletleri
• Özel bisikletler
• E-bisikletler (elektrikli bisikletler)

Yarış bisikletleri asfalt üzerinde kullanıma uygundur. Hız meraklıları bu biskletlerle hız tutkularını yaşayabilirler. Bu bisikletler hafiftir ve kişinin gidonun üstüne tamamen eğilmesini sağlayan bir iskelet yapısına sahiptirler. Bu da aerodinamiğin artmasını sağlar. Yapısı ve ince tekerlekleri, çok güç sarf etmeden yüksek hıza çıkmasını sağlar. Bunun yanı sıra gidonu tipik görüntüsü ile yarış bisikletine özeldir. Aerodinamik nedenlerle özel bir gidona sahip olan Triatlon ve Time Triatlon bisikletleri de aynı grubun içine girmekte. Ayrıca bu bisiklet iskeletinin geometresi dik bir oturuş sağlar. Sürücü kollarını gidona dayayarak ilerler. Soğuk kış aylarında veya arazide de bisiklet sporundan vazgeçemeyenler Cyclocross bisikletleri düşünebilirler. Bunlar klasik yarış bisikletlerinden ayırd edilmez, ama geniş ve sert lastiklerle donatıldıkları için mükemmel bir biçimde engebeli zeminde ilerler.

Dağ bisikletleri engebeli arazileri tercih eden bisiklet severler için tasarlanmıştır. Kalın arazi lastiklerine sahiptirler ve iskeletleri çok sağlamdır. Başlangıçta sadece dağlık arazide sürüş için tasarlansa da şimdilerde her türlü MTB (Mountain Bike/Dağ Bisikleti) disiplinine uygun özel dağ bisikletleri mevcuttur. Bu sebeple Downhill bisikletleri dağdan aşağıya inişler için tasarlanmıştır. All Mountain bisikletleri ise hem dağa çıkış, hem de iniş için uygundur. Buna ek olarak Enduro, Freeride veya Cross Country bisikletleri gibi aynı amaca hizmet eden MTB’ler mevcut. Bu yüzden bisiklet satın almadan önce nerede ve nasıl kullanılacağını bilmek gerekiyor. Uzun vadede bir Hardtail veya bir Fully almayı tercih edebilirsiniz. Fully tam süspansiyonludur, önde bir çatal süspansiyon, arkada bisiklet amortisörü var.
Trekking bisikletleri hafta sonu gezileri veya şehir içi kullanıma son derece uygun. Donanımlı bir ekipmana sahip. Bunların arasında bagaj, aydınlatma sistemi, reflektör ve zil var. Bu bisikletlerin şehir bisikletlerine benzer yanları var, ancak çoğunlukla daha hafifler ve zincir vites ile donatılmışlar. Bu sebeple sorunsuz, uzun bisiklet turları yapmak mümkün. Oldukça dayanıklı ve hafif olan uzun yol bisikletlerini de bu katagori de bulabilirsiniz. Aynı katagoride Cross bisikletleri de var. Bu modellerde sadece tam donanımlı ekipman kullanılmamış. Bu yüzden daha sportif bisiklet sürücülerine uygunlar.
Şehir bisikletleri yüksek konfor imkanı sunuyor ve temelde şehir içinde kullanılıyorlar. Oldukça dayanıklılar. Klasik şehir bisikletleri tam donanımlılar. Çoğunlukla göbek vites sistemine sahipler. Bu, zincir vites sistemine oranla daha az vites olanağı sunar, ancak hava koşullarına dayanıklıdırlar ve daha az bakım gerektirir. Görünüş bu bisikletlerde genellikle büyük rol oynar. Bu nedenle, örneğin klasik retro görünümlü modeller bulmak mümkündür. Bu alanda dünyaca tercih edilen Hollanda bisikletlerinin en önemli özellikleri gidonları ve kendilerine özgü iskeletleridir. İkinci özellik dik bir oturuş imkanı sağlıyor. Avrupa’da gençlerin gözdesi bisikletler ise Singelspeed ve Fiexie’lerdir. Bu modeller ekipman açısından kısırdır ve tek viteslidir. Salt bisiklet keyfi yaşamak isteyenler için bu bisikletler ideal.

Çocuklarımız bisiklete binmeyi seviyorlar. Böyle olması da gerekir, zira hareket etmek sağlıklıdır ve dengeyi güçlendir. Çocuk Bisikletlerinin bir çok farklı çeşidi oldukça sağlam ve az bakım gerektirmekte. Bunun yanı sıra, çocuk dostu fren kolu, gidon süngerleri ve güvenlik bayrağı gibi özelliklere sahipler. Küçük tekerlekler, ayarlanabilir veya çıkarılabilir ek destek tekerleklerle donatılmıştır. Ayrıca bu bisikletleri farklı renk ve ebatlarda bulmak mümkündür.

Özel bisikletler, klasik iki tekerlekli bisikletlerden farkı özellikler göstermekte. Bu alanda tek tekerlekli bisikletler ya da Tandem’ler (2 kişilik) bulmak mümkün. Ama git gide ilgi gören yatay bisikletleri de bu alanda bulabilirsiniz. Ayrıca yük bisikletleri de mevcut, bunlarla ağır nesneleri taşımak mümkün. Özellikle Avrupa’daki bisikletli kuryeler bu ürünleri kullanıyorlar.
Elektrikli bisikletler Türkiye’de çok yaygın olmamakla birlikte batıda çok moda ve bu trend bitmeyecekmiş gibi görünüyor. Sebep ise pedala basarken destek veren elektrikli motor. Böylelikle hastalıktan muzdarip ya da yaşlı insanlar bisiklet sürerek yine hareket kabiliyeti kazanabiliyorlar. Bisikleti spor faaliyeti adına daha az kullanan sürücüler arasında elektrikli dağ bisikletleri ve elektrikli yarış bisikletleri daha fazla seviliyor, bu bisikletlerle daha çabuk ve daha az güç harcayarak hedefe ulaşmak mümkün.

Bisiklet Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle amaca uygun bisiklet tipine karar verilmeli. Sonrasında, sürücünün rahat etmesinde önemli bir rol alan iskeletin ebadı seçilmeli. İskelet yüksekliği, göbek borusunun (kadro) ortasıyla sele borusunun üst kısmı arasındaki mesafeyi ifade eder. Peki bisikletlerde uygun ebatların hangisi olduğunu nasıl bileceğiz? Bunun için bacak boyunuzu ölçün ve aşağıda belirtilmiş uygun oranla çarpın. Sonuç size uygun kadro yüksekliğini verecektir:

• Trekking, şehir ve yarış bisikletleri: 0,66
• Cross bisikletleri: 0,61
• Dağ bisikletleri: 0,57

Çıkan sonuçta ufak sapmaların olması sorun değil, şase ve oturma pozisyonu ayarlanabilir. Böyle olması da gerekir, çünkü gövde ve bacaklar arasındaki oranlar kişiden kişiye değişir.

Bisikletlerde tekerlek boyutu da önemlidir! Yarış ve Trekking bisikletlerinde neredeyse pek seçim şansı yoktur, çünkü 28 inç büyük tekerleklerle üretilirler. Dağ bisikletlerinde ise durum farklıdır. Bir kaç yıl önce tekerleklerde yaygın ebat 26 inçti. Şimdilerde ise 27,5 ve 29 inç tekerleklere sıklıkla rastlanmakta. Buna karşın çocuk bisikletleri tekerleklerini farklı ebatlarda bulmak mümkün.

Fren Sistemi

Tartışmasız ki bir bisiklette en önemli şey frendir. Farklı fren sistemleri, beraberinde avantajlar ve dezavantajlar da getirir. Jant frenleri hafif ve ucuzdur. Ancak jantların aşınmasına sebep olurlar. Disk frenleri ise buna sebep olmaz ve ıslak havada bile güçlü fren yapabilme gücüne sahip. Ancak daha pahalıdır. Bir adet arka fren de mevcuttur ve aynı şekilde hava koşullarından bağımsız çalışır. Bu fren sisteminde de aşınma azdır, bu da neredeyse hiç bakım gerektirmediği anlamına gelir.

Tekerlek Ölçüsü

Tekerleğin ebadı inç şeklinde ifade edilir ve yaklaşık olarak çap değerini belirtir. Trekking bisikleti tekerlekleri ve yarış bisikleti tekerlekleri neredeyse her zaman 28 inçtir. Dağ bisikletlerinde 26, 27,5 ve kısa süreden beri 29 inç tekerlekler vardır ve standart ebatlar bunlardır. Buna karşın çocuk bisikletlerinde 12 ile 24 inç arası tekerlek ebatları mevcuttur.

Vites Sistemi

Vites sistemleri temelde göbek ve zinciler olarak ikiye ayrılır. Kapalı bir sistemi temsil eden göbek sistemi, hava şartlarından etkilenmez, bakım gerektirmez ama buna karşın ağırdır. Bu alanda Rohloff – Speedhub kesinlikle son derece yüksek bir model. Buna karşın zincir sistemi hafiftir, tamiri kolaydır ve bir çok vites adedine sahiptir. Ancak dış etkenlere maruz kaldıklarından daha fazla bakım gerektirirler. Yeni trend ise elektronik vitesler. Bu üründe kablolar yok ve sistem düğmeye basarak çalışıyor. Vites sistemleri arasında egzotik olanları da var, örneğin Pinion’un bakım gerektirmeyen vitesleri veya tamamen sessiz olan NuVinci göbeği gibi. NuVinci, vites geçişleriyle değil aktarma sistemiyle çalışır, buradaki en önemli unsur aktarma oranlarıdır, vites sayısı değil.

Hangi Markalar Daha Çok Tercih Ediliyor?

Birçok üretici arasından Salcano, Bianchi, B’Twin, Felt, Geroni, Sedona, Korn, Fuji, Kawasaki, Carraro ve Ümit en fazla rağbet gören markalardır.

Sonuç

Farklı amaçlara uygun bisiklet çeşitler var. İster araziye uygun dağ bisikletleri olsun, ister asfaltta kullanıma ya da şehir bisikleti olsun, seçim olanağı çok geniş. Bu yüzden satın alırken hayalinizdeki bisikleti nerede ve nasıl kullanıcağınızı iyi bilmeniz lazım. Aynı şekilde bisikletin kadrosu ve tekerlekler de sürücüye uygun olmalı, çünkü sürüş rahatlığına bu şekilde erişirsiniz. Her şeye doğru karar verildiğinde aile gezilerine veya antreman turlarına hazırsınız demektir. Uygun fiyatlı başlangıç modellerinden, yüksek kalitede bisikletlere kadar, arzu ettiğiniz tüm modelleri burada bulmanız mümkün.

Filtreleme

Sadece fiyat teklifi olan ürünler

Fiyat

Marka

Kaldır

Cinsiyet

Şehir seçimi

 
Salcano Hector 24 4,79 / 5 14 kullanıcı oyu 5 yorum

DAĞ BİSİKLETİNDE BİR EFSANE Salcano yine bisiklet meraklılarının ençok kararsız kaldıkları konulardan biri olan hangi marka bisiklet ileserüvenlerine devam edebilme sorunlarına yine bir çözüm bulmuş gibi. Markailgisi olduğu kadar yine hangi tür bisikletin olması da önemlidir. Bir ...

  • Karşılaştır
Salcano Hector V 20 Jant Çocuk Bisikleti 5,00 / 5 2 kullanıcı oyu 1 yorum

Salcano Hector V 20 Jant Çocuk BisikletiÇocuk bisikletlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de fren sisteminin çok iyi olması gerektiğidir. Konu başlığında belirtilen salcano hector 20 jant çocuk bisikletini güvenle tercih edebilirsiniz. salcano hector 20 jant ...

  • Karşılaştır
Salcano City Fun 60 V 28 Jant Yol Bisikleti 5,00 / 5 Yorum yaz

Salcano City Fun 60 V 28 Jant Yol BisikletiTipi: 700c TrekkıngKadro: Alüminyum KadroMaşa: Zoom 700c Amortisörlü MaşaArka Vites: Shimano Rd-Tx35 Tourney 21 VitesOrta Göbek: Chin Haur Ch-51 KasetAyna Ve Kol: Sr Suntour Xr178 48t/38t/28t Krank TakımıFren Takımı: Alüminyum V Fren SistemiVites ...

  • Karşılaştır
Salcano Tiagra XRS030 5,00 / 5 Yorum yaz

Marka: SalcanoModel: Tiagra XRS030Ürün özellikleri:Tip: 700c yol 20 vitesKadro: xrs030 hafif alaşim 6066 alüminyum 3 kez inceltilmişMaşa: karbonArka vites: shimano tiagra rd-4600 ssVites-fren kolu: shimano tiagra 2x10 st-4600Ön vites: shimano tiagra fd-4600Arka dişli: shimano tiagra ...

  • Karşılaştır
Salcano EFES 26 V Dağ 4,00 / 5 4 kullanıcı oyu 2 yorum

Salcano Efes 26" V Dağ Bisikleti NOT:  Bisikletin Rengini Ve Kadro Boyunu Sipariş Notunuzda Belirtebilirsiniz.

  • Karşılaştır
Salcano Ng 750 V 26 Jant Dağ Bisikleti Yorum yaz

Salcano NG 750 V 26 Jant Dağ BisikletiBisiklet meraklılarının en çok kararsız kaldığı konulardan biride hangi tür bisiklet kullanımına ihtiyaçları oldukları sorusudur. Konu başlığında belirtilen Salcano NG 750 26 jant bisiklet bir dağ bisikletidir. Engebeli yollar ve çakıllı zeminlerde ...

  • Karşılaştır
Salcano Badboy 16 Yorum yaz

Marka: SalcanoModel: Badboy 16Ürün özellikleri:16" BMXHi-Ten Kadro ve MaşaTek VitesliV FrenJant KapaklıAğırlık 10.8 KG

  • Karşılaştır