Bebek Telsizi, İzleme Cihazı

Bebek Telsizi Kılavuzu

Bebeklerin sağlığı, güvenliği ve rahatı ebevnlerin en büyük önceliğidir. Bebek telsizleri yeni doğan bebeklerin uykusunu kolaylıkla denetler. Ebeveynler evde olmadığında ya da anne ile baba gece uyuduğunda bu cihazlar ufaklıklara göz kulak olacak ve her sesi, hatta zaman zaman hareketleri rapor edeceklerdir. Huzurlu ve sorunsuz bir uyku için farklı çeşitlerde bebek telsizi bulmak mümkün;

• Klasik modeller, bir verici sayesinde çocuk odasındaki sesleri aktarır.
• Ek koruma olarak bazı bebek telsizi modellerinde hareket algılıyıcısı da mevcuttur.
• Bir verici ünitesi ve ekranı olan bir alıcı cihazla görsel olarak da denetlemek mümkün.
• Modern çözümler arasında doğruca bilgisayara, tablete veya akıllı telefona veri aktarımı da var.
• Gözetleme tekniği genelde analog veya dijital veri aktarımı şeklinde yapılabildiği gibi kablolu ya da kablosuz olarak da mümkün.
• Modern telsiz frekanslarıyla bebek telsizlerinin radyasyon yoğunluğu oldukça azalmaktadır.

Bebek Güvenliği İçin Audio Bebek Telsizleri

Bebek telsizlerinin klasik modelleri, sinyali bebeğin bulunduğu ortamdan doğrudan doğruya alıcı modüle gönderir. Oraya gönderilen sesler akustik ya da optik sinyallerdir. Bazı durumda Audio bebek tesizlerindeki ses hassasiyeti ayarlanabilir. Küçük sesler gözardı edilebilir ya da yüksek sesler bu şekilde daha fazla açılabilir, örneğin herhangi bir hastalık durumunda.

Güç şebekesi aktarımı durumunda alıcı ve verici ünitesi aynı elektrik şebekesinde olmalı. Radyo frekanslarıyla çalışan cihazlar esnek bir çalışma prensibine sahip. Çünkü lisanslı ve ücretsiz frekanslardan radyo dalgaları gönderilebilmekte. Ancak başka radyo dalgalarının karışması ya da yığılma olması mümkün. DECT teknolojisine sahip bebek telsizlerinin, daha iyi bir aktarım kalitesi ve parazit direnci var. Bu teknolojide 120 kanal mevcuttur. Ancak bu cihazlar artan bir radyasyon yoğunluğuna sahip. Bu emisyonun uyuyan çocuğun üzerindeki etkisi ve buna bağlı olarak doğacak olan muhtemel hastalıklar tartışma konusu, ayrıca bu alanda bir çok çalışma yapılmakta. Bebek telsizi alacak olan ebeveynler ECO fonksiyonuna ve düşük radyasyon yaymasına dikkat etmeliler. ECO modunda iletim yapılmadığı sürece aktarım gücü sınırlıdır. Gelişmiş Eko Modus Plus bekleme modunda yayın tamamen kapatılır.

Hareket dedektörlü bebek telsizi, endişeli ebeveynlere ek bir güvenlik imkanı sunar. Bebek yatağına iliştirilen bir sensör telsizle kombine edilir. Bu şekilde sadece çocuk odasındaki sesler değil, hareketler ve ufaklığın nefes sesi de kaydedilir. Örneğin, uygun bir bebek uyku tulumuyla birlikte, tavsiye edilen sırtüstü uyku pozisyonu izlenebilir. Sensörlerin radyasyon yayarak bebeğin sağlığına zarar verecek olması, bu noktada yine bir soru işareti. Küçük gözetleme kameraları çocuk odalarında çoktan yerlerini aldılar bile. Kameralı bebek tesizleri bir çok açıdan bebek yatağını kontrol altına alır. Modern cihazlar bir çok fonksiyonla donatılmıştır, bebek telsizleri sayesinde bebek bakımı çok daha konforlu hale gelmektedir. Ebeveyn üniteli modeller de mevcut, bunlar bilgileri bir ekrana yansıtır veya akıllı bebek telsizi niteliğinde doğrudan akıllı telefona ya da tabletlere gönderir. Aktarımlar cihazlara uygun aplikasyonlarla gerçekleşir.

Modeller ve Üreticiler – Talebe Göre Bebek Telsizleri

Ebeveynlerin hangi ürünü seçeceği neticede özel kriterlere bağlıdır ve öncelik onlara verilmelidir. Aşağıdaki sorular bu noktada yol gösterici olabilir;

• Nispeten düşük radyasyona sahip olduğu düşünülen analog aktarım yeterli mi?
• Optimum ses ve bağlantı kalitesine sahip dijital bir cihaz mı tercih edilmeli?
• Daima güvenilir ve geniş kapsam alanına sahip cihazlar mı kullanılmalı?
• Bebek telsizinin interkom olması gerekir mi yoksa oda ısısı takip etme donanımına mı sahip olmalı?

Philips gibi önde gelen üreticilerin portföyünde, farklı özelliklere sahip çok sayıda model var. Bu cihazlar genel olarak modern fonksiyonlara ve donanımlara sahip. Tüketiciler genellikle Philips Avent serisini güvenilir olarak kabul ediyor. Cihazlara entegre edilmiş ninniler veya gece lambaları, hatta gece görüşü fonksiyonları bu ürünleri yararlı kılıyor.

Motorola, Weewell, Switel, Loobe gibi markalar da diğer tercihler arasında yer almaktadır.

Radyasyona maruz kalma oranı testleri açısından bakılırsa, örneğin ÖKO testi, tüm üreticiler ve ürünlerin genellikle yüksek radyasyon içerdiğini ve bebeğin yatağının yanında tehlikeli olduğuna dair bilgi veriyor. Test neticelerinin söylediğine göre, sadece bir kaç model DECT bebek telsizinin yaydığı zararlı ve yüksek frekans mikro dalgaları kesebiliyor. Bu bağlamda ebeveylere bazı tavsiyeler verebiliriz;

• Verici 1-2 metre uzağa yerleştirilebilir.
• Batarya ünitesi elektrik ve manyetik alan yaratmaz.
• Eğer mümkünse menzil alarmı özelliğinden vazgeçin.
• Verici hassasiyetini, en küçük sesin dahi kaydedileceği şekilde ayarlayın.
• ECO modus özelliğine sahip olmayan DECT bebek telsizleri uzun süreler çocuk odasında tutulmamalı.
• Ek bir mikrofon, bebek yatağıyla arasına konması gereken mesafeyi arttırabilir.

40 Mhz Tekniği

Bebek telsizleri veya RC model otomobillerindeki radyo sinyalleri aktarımı için, kullanıcılara açık, lisanssız, sadece belli başlı serbest frekans aralıkları mevcuttur. Bunların arasında ücretsiz olanlardan biri de 40 mhz frekansıdır. Başka telsiz frekanslarından gelecek olan parazit seslerini önlemek için cihaza özel pilot tonları kullanılmaktadır. Günümüzde 864-865 MHz frekans aralığı, Avrupa'da özellikle bebek telsizleri için tasarlanmıştır.

DECT Teknolojisi

DECT kablosuz bir haberleşme sistemidir. Bu teknolojinin karakteristik özellikleri sorunsuz iletişim ve dinlenebilme olasılığı olmaksızın görüşme olanağı sağlamasıdır. Bunun yanı sıra telsiz aktarım kalitesi daha yüksektir. DECT bebek telsizleri daimi veri ileticisi olarak çalışır. Bazı cihazlar radyasyona maruz kalmayı indirgeyen Eco Modus teknolojisiyle donatılmıştır.

Digital Green Technologie (Yeşil Teknoloji) Nedir?

Telsiz vericinin kullanılmaması halinde, düşük radyasyon yaymasını sağlayıp güç tassarruf moduna geçen bu teknoloji, bir üretici tarafından özel olarak geliştirilmiş. Yeterli donanıma sahip bebek telsizlerinde radyasyon oranı genellikle 10 miliwattan azdır.

ECO Modus

Modern cihazlar ECO Modus’ta kullanılabilir. Bu modda iletim gücü, radyasyon yoğunluğunu düşürmek için otomatik olarak azalacaktır. ECO modus Plus modunda sinyal gücü bekleme moduna geçer; bebek telsizi bu nedenle oldukça düşük radyasyon yayar.

Akıllı Bebek Telsizleri

Modern gözetim teknikleri (örneğin çocuk odasındaki kamera) sinyalleri vericiden doğruca akıllı telefona, tablete veya masaüstü bilgisayarına aktarabiliyor. Aktarım WLAN aracılığıyla gerçekleşir ve bir aplikasyon aracılığıyla akıllı telefona iletilebilir.

Ses Aktivasyonu

Ses aktivasyonlu bebek telsizi vericisi (VOX fonksiyonu), herhangi bir ses ya da konuşma sesiyle içindeki yerleşik mikrofon sayesinde aktivite olur. Aktarım son heceden veya duyulan son sesten sonra bir süre muhafaza edilir. Mikrofon hassasiyeti bir çok durumda ortama uyum sağlamaktadır.

Sonuç

Bebek telsizleri uyuyan çocuğun güvenliği açısından önemli. Bir çok evde çocuğun sağlığını, yüksek teknolojik özelliklere sahip bu cihazlar koruyor. Bütçeye uygun mevcut ve konforlu fonksiyonlara sahip bebek telsizleri olmakla birlikte, bir çok model yüksek radyasyon yayarak bebeğin sağlığını tehdit ediyor. Modern aktarım ürünleri uzak mesafelere sorunsuz ve güvenilir veri iletimi sağlıyor. Ancak uzak mesafelerin gerekmediği yerlerde klasik analog ve bataryalı aktarım sistemini tercih edebilirsiniz. Ebeveynler bebeklerini korumak adına ECO modus ve ECO modus plus özelliklerine dikkat etmeliler. Bu cihazlarda aktarım gücü, veri iletimi yapılmadığı zamanlarda azaltılır ya da tamamen kapatılır. Yine de daha konforlu, esnek ve daha pahalı bir ürün almak isteyenler görüntülü bebek telsizlerini tercih edebilirler. Gözetim kamerası, sinyalleri çocuk odasından, akıllı telefon, tablet gibi taşınabilir cihazlara aktarır.

Filtreleme

Fiyat

Marka

Kullanım Tipi

Şehir seçimi