Bebek Oto Koltuğu

Bebek ve Çocuk Oto Koltuğu Kılavuzu

Çocuğunuzla birlikte yolculuğa çıkmak istiyorsanız bebek ve çocuk oto koltukları sizin için vazgeçilmez olmalıdır. Hem bebek, hem de çocuklar için tasarlanan oto koltuklarının güvenilir ve standartlara uygun olması gereklidir. Hangi bebek oto koltuğu daha iyi ve satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Bebek Koltuğu Çeşitleri

Yeni doğan bebekler bu koltukları, yaklaşık olarak 15 ay boyunca kullanabilirler. Arabanın dışında da taşıma işleminin kolay olması adına, tüm seyahat takımını satın almakta fayda var. Bu takım sayesinde bebek koltuğu, kolayca bir Buggy’e ya da çocuk pusetine takılabilir. Bisikletle taşınacak çocuklar için bisiklete takılan özel aksesuarlar mevcuttur. Uygun bisiklet oturakları yaşa göre değil, boya ve ağırlığa göre seçilir.
Çocuğun oturma pozisyonu koltuğun yükseltilmesiyle de ayarlanabilir. Ayrıca rahat bir yolculuk geçirebilmesi için koltuğun sünger kaplı kollukları mevcuttur. Büyük araçlarla uzun bir seyahate çıkılacaksa oturma minderinin yumuşak olmasına dikkat edilmelidir.

Pratik Özelliklere Sahip Bebek Koltukları

Isofix oldukça emniyetli ve kullanımı kolay bir sistemdir. Bu sabitleme mekanizmasında, bebek koltuğu doğrudan araba gövdesine sabitlenir. Kemer ekine sahip modellere nazaran Isofix sistemi emniyet üstünlüğüne sahiptir. Isofix sistemine sahip bir bebek ya da çocuk oto koltuğu alacaksanız, onu sadece araç içinde mi kullanacağınıza yoksa genel kullanıma uygun bir ürün mü tercih edeceğinize karar vermelisiniz. Araca uygun olacaksa, koltuğun kamyon ve kamyonet gibi büyük araçlara da takılabilir olmasına emin olun. Döndürülebilen bebek koltukları oldukça avantajlı. Bu ürünlerde koltuk tabanı sabittir, sadece koltuğun kendisi döndürülebilir. Bu şekilde bebeği koltuğa oturtmak ve çıkartmak son derece kolaylaşır. Ufaklığın rahat oturabilmesi için ayarlanabilir arkalıklı araba koltuğu tavsiye edilir. Sünger dolgular ve bebeğin uykuya dalmasını sağlayan salıncak fonksiyonu yolculukları keyifli hale getirebilecek başka ekstralardır.

Vücut Ağırlığı

Çocuklar, yasalar gereği bir kaza esnasında veya ani fren mecburiyetinde onları koruyacak özel bir emniyet sistemine ihtiyaç duyarlar. Mutlak bir emniyet için çocuk oto koltuğu şart. Bebek ve çocuk oto koltukları minik yolcunuzun ağırlığına ve bedenine göre tasarlanmıştır. Üreticilerin değerlerinin ortalama değerler olması sebebiyle, hem ağırlıklarının, hem de beden ölçülerinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu ölçüler aşıldığı takdirde, bir üst ebatlara sahip oto koltuğu tercih edilmelidir. Alternatif olarak ayarlanabilir modeller seçilebilir.

Yaş

Emniyet sistemlerine uygun yaş sınırları, yasaların uygun gördüğü araba koltuğunu seçmek açısından önemlidir. Üreticinin bilgileri çocuğun beden ölçüleri ve ağırlığı ile doğru orantılı olmalı. Yeni ‘i-size’ düzenlemesi Temmuz 2013’ten bu yana Avrupa’da yürürlüğe girmiş durumda (i-size, Avrupa oto koltuğu güvenliği düzenlemesidir. Bebekler ve 4 yaşına kadar çocuk oto güvenlik koltukları için geçerlidir.)

Gruplar

Ebeveynlerin emniyetli ve güvenilir araba koltuğu seçimini oldukça kolaylaştıran beş ayrı grup mevcuttur.

• Grup 0 : 10 kg / 9 aya kadar
• Grup 0 + : 13 kg / 18 aya kadar
• Grup I : 9 – 18 kg / 9 aydan 4,5 yaşa kadar
• Grup II : 15 kg’dan 25 kg’a kadar / 3 – 7 yaş arası
• Grup III : 22 kg’dan 36 kg’a kadar / 6 – 12 yaş arası

Kemer Sistemi

3 noktadan ve 5 noktadan sabitlenen kemerler, üst bölümde bir çok noktadan, yanlardan, orta kısımdan bağlanır. Araç koltuğunun emniyet kemeri 3 noktalı kemere eşdeğerdir.

Özellikler

Oto koltuklarının, ciddi kazalarda yaralanma riskine karşı sayısız koruma özelliği vardır, bebek konforlu bir biçimde oturtulur ve kaldırılır, uzun yolculukların ufaklıklar için rahat geçmesini sağlar. Isofix sistemleri arabada sağlam bir temel oluşturur. Bebek ve çocuk oto koltukları tek bir tıkla kilitlenir ve uygun bebek arabasında da kullanılabilir.

Hangi Markalar Tercih Ediliyor?

Konu güvenlik olduğunda kaliteden ödün vermemek gerekiyor. Bebek oto koltuğunda kaliteli ürünleriyle bilinen Maxi-Cosi, Britax-Römer, Cybex ve Chicco gibi markalar yaygın olarak tercih edilmektedir.

Filtreleme

Fiyat

Marka

Taşıma Kapasitesi

Özellikler

Şehir seçimi