Bebelac Bebek Maması

Bebek Maması Kılavuzu

Çocuklarımızın büyüyebilmesi ve güçlü olabilmesi için sağlıklı ve besin değeri yüksek gıdalara ihtiyaçları var. Bebeklerin ve küçük çocukların beslenmesiyle ilgili olarak, dikkat edilecek bir kaç husus bulunuyor. Bebek maması sayısız besin içerir, bunlar bebekler ve küçük çocuklar için en ideal olanlarıdır. Üç ana bölüme ayrılırlar: Başlangıç maması, devam sütü ve sütten kesilme. Bugün bebek maması adı altında bilinen gıdalar, aslında 19. yüzyıldan beri var.

Yeni doğanlar için en iyi gıda anne sütüdür…

Bebeklerin başlangıçta sindirimleri sınırlıdır. Yeni doğanların tam olarak oluşmuş bir bağırsak mukozası ve florası yoktur. Sindirim için gerekli bir kaç enzim bebeğin vücudunda ilerleyen zamanlarda oluşmaya başlar. Bu nedenle doğal anne sütünün bebekler için en iyi gıda olduğu bilinmektedir. Bebeğin ihtiyacı olan her şeyi içermektedir, en değerli vitaminlere ve antikorlara sahiptir.

Emziremeyen annelerin bebeklerini yeterince besleyebilmeleri için, önemli besin maddeleri ihtiva eden özel süt gıdaları mevcuttur. Bunlar bebeğin doğumundan itibaren ihtiyaç duyduğu ve sindirimine uyan mamalardır, ayrıca endüstriyel olarak üretilirler. Özellikle emzirilemeyen çocukların, bağırsak florasının dengede olabilmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi adına, besin takviyesinin prebiyotik olmasına dikkat edilmesi tavsiye edilir. Bu noktada Pre 1 ya da alerji tehlikesi altında olan bebekler için HA olarak belirtilmiş başlangıç mamaları satın alınmalıdır.

Başlangıç Mamasından Devam Mamasına Geçiş

Doğumdan sonra altı ay boyunca bebek sadece anne sütüyle ya da bebek sütüyle beslenmeli. Mama değiştirildiğinde ve pürelere geçmeye başlandığında, çocuğun gıdalara nasıl tepki verdiğine dikkat edilmeli. Her gün azar azar yedirilmeli ve her hafta bir çeşit bebek maması kullanılmalı. Olası alerji reaksiyonları veya sindirim problemleri bu şekilde saptanabilir ve önlem almak daha kolay olur. Ayrıca bebeğe kaşıkla yemek yedirmek altıncı aydan itibaren mümkün olmaktadır, çünkü dil ve damaklar ancak o zaman işlevsel hale gelmektedir. Bu sürecin öncesinde bebek sadece emebilir.

Mama alırken bebeğin mevcut yaşına ve hangi gelişim aşamasında olduğuna dikkat edilmeli. Bununla ilgili bilgiler ambalajların üzerinde yazmaktadır. Ayrıca her pakette kullanım talimatları ve dozaj bilgileri yer almaktadır.

Altıncı aydan itibaren bebeği püre ile beslemek mümkün. Üreticiler bebeklerin gerekli besin maddelerini alabilmesi ve farklı aromalarda mama tadabilmeleri için uğraşmaktadır. Yeni bir tatla tanıştığında yüzünü buruşturan çocukların sayısı hiç de az değil. Bu sizi huzursuz etmemeli, çünkü son derece normal. Süt pürelerinin dışında sebze ve meyve püreleri, hatta püre haline getirilmiş et ve makarna çeşitleri de bulmak mümkün.

Yüksek Kalite Standartlarına Uygun Bebek Mamaları

Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımız, bu yüzden onları korumak ve mutlu etmek istememiz çok doğal. Bu noktada besin kalitesi çok önemli. Bebek mamaları sıkı bir kontrol altında tutulmalı. Tüm üreticiler, AB yönetmeliğine uymak mecburiyetindeler. Bu yönetmelik, çocukların besinlerden en fazla kaç kalori, yağ, karbonhidrat, protein, mineral ve vitamin alması gerektiğini belirtir. Bunun yanı sıra başlangıç mamaları ve devam besinleri için farklı yönetmelikler de var. Yeni doğan veya bebek mamaları, eksik ve yetersiz beslenmeyi önlemek adına mevcut yaşa uygun malzemeler ve besin maddeleri içerir. Elbette gıdaların içinde zararlı maddeler ve bakteriler olmamalı. Bebek mamalarını Bio-Kalitesinde de temin etmek mümkün, bu ürünler çevre dostudur ve sertifikalı organik ham maddelerden üretilmektedir.

Yaş Önerisi

Her bebek maması her yaşa uygun değildir. Bu sebeple ürünün üstündeki yaş önerisine dikkat edilmeli. Besin içerikleri bir bebeğin gelişim aşamasına göre değişiklik gösterir. Özellikle çok küçüklerde sindirimi zorlamamak ve çocuğun gereksinim duyduğu besinleri ve mineralleri almasını sağlamak çok önemlidir.

Mamaların Kullanım Şekli

Değişik çeşitlerde bebek mamaları vardır. Bazıları tüketime hazır, bazıları ise pul ve toz şeklinde olduğu için önce hazırlanması gerekmekte.

Ambalaj Şekli

Mamalar yapılarına göre değişiklik gösterir. Bunlar, örneğin bir bebek çantasının ağırlığına göre önemli olabilir. Sürekli satın almak isteyenler için ekolojik paketlenmiş mamalar ilgi çekici olabilir.

Bebek Maması Katkı Maddeleri

Katkı maddeli mamaları bebeklerimizden uzak tutmalıyız. Konserve maddeleri, aromalar ve renklendiriciler bu sebeple ufaklıkların gıdalarından uzak olmalı.

Hipoalerjenik

Aynı zamanda HA da denen Hipoalerjenik bebek mamaları, bebeklerin alerji riskini arttırmaktadır. Alerjiye sebep olacak potansiyel allerjenler minimuma indirgenmeli ya da gıdaların içinde hiç olmamalı. Temel olarak eksojen proteinlerden kaçınılmalıdır.

Bebek Maması Üreticileri Arasında En Tanınmış Olanları

Ufaklıklar için mama üreten en büyük firmalar arasında Milupa, Hipp, Bebelac, Similac, SMA ve Evolvia var. Bu markalar her çocuğa uygun geniş bir yelpazaye sahipler. Cam kavonozlar gibi açılır kapanır ambalajlar bebek çantaları için idealdir. Alerjileri ve gıda hassasiyeti olan bebekler için, örneğin laktozsuz, glutensiz veya hipoallergen ürünler bulmak da mümkün.

Filtreleme

Fiyat

Marka

Kaldır

Mama Türü

Ürün Ağırlığı

Şehir seçimi