Wollex Bebek Arabası

Bebek Arabaları (Puset) Rehberi

İlk bebek arabaları 19. yüzyılda İngiltere’de kullanılmaya başlandı. Anneler ve dadılar küçük çocuklarla günlük gezintilere çıkmaya başladılar. O dönemlerde caddeler sürekli genişletildiğinden bebek arabalarına olan talep git gide arttı. O zamana göre oldukça yüksek kalitede, üç tekerlekli modeller üreten bir fabrika açılmıştı bile. Çocuklarına gelişmiş ve konforlu bir taşıma imkanı sunulması insanları etkiledi ve bebek arabaları daimi olarak kullanıldı. O zamandan beri bebek arabaları, çocuk taşıma araçlarının arasında bir numaraya oturdu. O dönemde çocuklar oturarak gezdirilse de artık günümüzde yatay olarak taşınabiliyorlar. Bebek arabaları konusunda artık bir çok seçenek olduğuna göre, yapılması gereken tek şey, çocuğun ve ebeveynlerin ihtiyaçlarına uygun olanı seçmek.

Küçük ve Büyük Bebeklere Göre Modeller

Bebekler dünyaya geldiklerinde sırtları eğik ve yuvarlaktır. Omurganın tipik S şekli, ilerleyen yıllarda tam anlamıyla şekillenir. Bu yüzden doğumdan sonra bebeği, bez bir ana kucağıyla taşımak en sağlıklısıdır; bu şekilde sırtın doğal şekli desteklenir.
Bunun dışında bebeklerin sırtüstü veya yüzüstü yatmaları, kaslarının güçlenmesi ve şekillenmesi açısından çok önemlidir. Bebekler kollarını ve bacaklarını hareket ettirerek kas sistemlerini çalıştırırlar. Bunun için belli bir alana ihtiyaçları vardır, daracık bir yerde yatmamalıdırlar. Nostaljik bebek arabası veya sepet bebek arabası gibi klasik bir tasarıma sahip olan yeni doğan pusetleri, bebekler için geniş bir yatma alanı sunar ve modern ek donanımlara sahiptirler. Son derece şıklar ve retro severler tarafından tercih ediliyorlar. Ancak bu pusetler sadece kısa bir dönem işe yarar.
Eğer altı ay sonra ikinci bir bebek arabası almak istemiyorsanız kombine bebek arabalarını tercih etmenizde fayda var. Çünkü bu pusetler hem yeni doğanlara, hem de küçük çocuklara uygun. Bunlarda dikkat edilmesi gereken husus, çıkarılabilir koltuğun ya da taşınabilir çantanın geniş olması ve bebek büyüdüğü zaman da içine sığabilecek olması. Ayrıca tüm puset modellerinde 180 derecelik bir yatay pozisyon mevcuttur, böylelikle sırt dinlenir, rahatlar ve çocuk gerinir. Kombine puset uzun yıllar kullanılabilir, bu yüzden kalite bu noktada çok önemli.

Gelişme döneminin bir sonraki etabında bebek başını tutmayı ve kendi başına karnının üstüne dönmeyi öğrenir. Omurganın üst S kavisi oluştuğunda çocuk oturmaya başlar. Bu aşağı yukarı 6 aylıkken olur. Artık kombine bebek arabası, spor bebek arabasına dönüştürülebilir. Bu, esneklik, hareket kabiliyeti ve hafiflik sağlar, böylelikle şehir içindeki turlarda ya da seyahatlerde rahat edersiniz. Bir çok ürün yer tasarrufu sağlayacak şekilde katlanabilir. Bu pusetlerin günlük bebek malzemelerinin konabileceği sadece küçük bir bölmesi var.

Spor bebek arabaları, sağlamlıkları ve uzun ömürlü oluşlarıyla biliniyor, bu sebeple uzun süreli park ve orman gezilerine elverişliler. Yaylı tekerleklerle donatılmış bu pusetlerle, arnavut taşlarıyla döşenmiş yollarda bile gezintiye çıkmak mümkün. Bu pusetlerdeki spor ve modern üstünlüklerin dezavantajları da yok değil: diğer pusetlere nazaran spor bebek arabaları oldukça ağır ama ufaklığa ve ebevenlere konfor sağlamakta. Pnömatik lastikler (havalı lstikler) sakin bir sürüş konforu sağlar, yastıklı ve/veya değiştirilebilir koltuk ünitesi bebeğin rahat etmesine hizmet eder.
Üç tekerlekli bir çocuk arabası ise aynı şekilde sportif ve sağlam, yanı sıra kullanması çok daha kolay ve manevra kabiliyeti daha fazla. Özellikle döner bir ön tekerleğe sahipse. Ön tekerlek sabitlendiğinde ise arabayı düz yollarda rahatlıkla sürmek mümkün.

Koşucular ve paten kullanan ebeveynler Jogger adı altında satılan bebek arabalarını tercih edebilirler. Genellikle iyi amortisörlere ve büyük, havayla dolu tekerleklere sahiptirler. Bu sebeple ve ayrıca iyi döşenmiş oturma minderi, destekli koltuk ünitesi ve emniyet kemeri sayesinde çocuk oldukça rahat ve güvendedir. Üstelik inişli çıkışlı yollar ve yüksek hızda bile.

Kardeşler için de kullanışı rahat, şık, esnek ve uygun fiyatlı pusetler mevcut. Bir çok markada, kardeşlerin kullanabileceği puset modelleri bulmanız mümkün. İkizlere ya da az bir yaş farkına sahip kardeşlere göre koltuk ünitesi seçebilirsiniz. Bunları yan yana ve Tandem formunda tedarik etmek mümkün. Hatta bazı modellerde ufaklıklar yüz yüze oturtularak iletişim içerisinde olmaları sağlanabilir. İkiz pusetleri de artık günümüzde oldukça dayanıklı, kullanışlı ve aynı zamanda modern.

Günümüzde bir çok üretici modüler sistem pusetler üretmekte. Bu, çocuk arabalarında değişiklik yapılabileceği anlamına geliyor. Bu sistemde pusetlerin koltuk üniteleri isteğe göre değiştirilebilir ve kişiye özel tasarlanmış puset seti oluşturulabilir. Buna karşın seyahat setini komple takım olarak almak mümkün. Bir set, iskelet, spor koltuk, ana kucağı ya da taşıma çantası, araba koltuğu, bebek bezi çantası ve takıma ait değişik aksesuarlardan oluşur. Böylesi çok yönlü bir ürünü tek bir dizaynda bulmak isteyenler bu seti tercih edebilirler.

Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pusetler öncelikle çok iyi bir park freni sistemine sahip olmalı. Spor modellerde ek bir el freni olması büyük avantaj. Trafikte seyredenler için puset reflektörlerleri mecburi ihtiyaç. Pusetin katlanma mekanizması yeterince emniyetli olmak zorunda. Ufaklıkların temas etmemesi gereken sivri uçlar ve küçük parçalar olmamalı. Ayrıca beş noktalı kemer sistemi kullanılmalı.

Bebek arabasının lastikleri çok önemli. Bir bebeğin omurgası henüz gelişim aşamasındadır ve darbelere karşı yeterince dayanıklı değildir. Hava lastikleri bakım gerektirir ve sert lastikli tekerleklere oranla ağırdır, ancak konforlu bir sürüş sağlar. Alternatif olarak EVA tekerlekleri tercih edebilirsiniz.

Aşağıdaki faktörler de gözden geçirilmeli:
• Geniş ve destekli minder
• Çocuk ve ebevenlere göre ergonomik tasarımlar
• Kir tutmayan kumaşlar
• Çocuklara uygun, güvenli dizaynlar
• Ayarlanabilir öğeler, örneğin ayarlanabilir ayak desteği
• Kolay kullanım
• Sağlamlık, dayanıklılık
• Konforlu kullanım
• Kolay temizlik

Arkalık ve Yaş Tavsiyesi:

Bebek arabası (Puset) alırken, arkalığın yatay pozisyona getirilebilmesine özellikle dikkat edilmeli. Yeni doğan bebeklerin sırt sağlığı için bu çok önemli. Bebekler altıncı aylarından sonra oturmaya başlarlar ve oturma pozisyonunda bir yerden bir yere götürülebilirler. Bu sebeple arkalık, bebeklerin sırtını yeterince desteklemeli ve stabil tutmalı. Arkalık bir kaç şekilde ayarlanabilir. Dinlenme pozisyonuna getirilebilir. Bu arkalığın, omurgayı rahatlatacak şekilde geriye yatırılmasıdır. Bu esnada bebeğin ayaklarını bir parça yukarıya kaldırabilirsiniz.

Başlık ve Adaptör:

Kombine bebek arabalarında sert dış yüzeyli, sökülür takılır bir ana kucağı mevcuttur. Bu yüzden yumuşak bebek taşıma çantalarına oranla daha ağırdır. Spor ve üç tekerlekli bebek arabalarında, kendi başına oturabilen çocukların oturabileceği sportif bir koltuk mevcuttur. Genellikle bu arabalar da tek başına koltuk ünitesi olarak kullanılabilir ve gidiş yönüne ya da aksi yöne doğru yönlendirilebilir. Kardeşler için Tandem veya iki koltuklu bir araba satın alınabilir. Bu ikinci bir koltuğun monte edilebileceği ve çıkartıldığında yine tek koltuklu araba olarak kullanabileceğiniz bir üründür. Bir seyahat adaptörüyle çeşitli çocuk arabası aksesuarları kullanabilirsiniz, örneğin bir ana kucağı.

Kullanım Alanları:

Buggy’ler, üç tekerlekli bebek arabaları gibi manevra yapabilen bebek arabalarıdır ve bu seyahat sistemini şehir içinde olduğu kadar, yolculuklarda ve alış-verişlerde de kullanabilirsiniz. Orman gezileri için, zemine uygun tekerlekli spor bebek arabaları tavsiye edilir.

Aksesuar ve Ek Malzemeler:

Ürünün içinde bulunan ya da ek olarak satın alınacak pratik aksesuarlar da önemli olabilir. Bazı modellerde ayak örtüsü veya bir bez çantası mevcuttur. Ancak bir çoğunda hava ya da yağmur korumalığı vardır, böylelikle rüzgar ve yağmur olsa bile bebek günlük rutin gezisinden mahrum kalmaz. Aynı zamanda sıcak yaz akşamları haşereden koruyacak bir sivri sinek cibinliği bulmak mümkün. Bu, görüş penceresi olan ince gözenekli bir filedir. Güneşlikler veya şemsiyeler minik yolcunuzu güneş ışığından korur. Gerekli olanların dışında, bardaklık, hatta mp3 bağlantısı gibi ekstralar da temin etmem mümkün. Tercih sizin.

Hangi Markalar Tercih Ediliyor?

Bebek arabası üretimi yapan çok sayıda yerli ve yabancı firma bulunmakta olup Maxi-Cosi, Baby2Go, Kraft ve Chicco kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen markalar arasındadır.

Sonuç

Bir bebek pusetle saatlerce vakit geçirecektir, keyifle uyuyacak ya da oturarak büyük bir dikkatle etrafı seyredecektir, üstelik bu yıllarca sürebilir. Bu sebeple bir ürün satın alırken önemli kriterleri ve gereksinimleri gözden geçirmeli, kontrollerini yapmalısınız.

Filtreleme

Sadece fiyat teklifi olan ürünler

Fiyat

Marka

Kaldır

Ürün Çeşidi

Şehir seçimi