Bavul, Valiz, Seyahat Çantası

Bavul, Valiz ve Seyahat Çantası Klavuzu

“Valizimi hazırlıyorum ve yanıma…” Zaman kaybettiren bu eski problemi, tıpkı valiz yaparken çıkan zorluklar gibi herkes biliyordur. Kıyafetlerin, ayakkabıların, dizüstü bilgisayarın ve diğer kişisel eşyaların nasıl taşınacağı, hangi sıklıkla seyahat edildiğine, ne tür bir yolculuğa çıkılacağına ve alışkanlıklara bağlıdır. Yolculuğa uygun olan, tekerlekli bir valiz mi yoksa seyahat çantası mı? Sert kapaklı bir valiz mi, yoksa kumaş valiz mi tercih edilmeli? İhtiyaca uygun, yüksek kaliteli bir ürün bulabilmek için öncelikle valiz çeşitlerini, satın alırken de hangi kriterlere dikkat etmek gerektiğini araştırmakta fayda var.

Tekerlekli Valizlerin Avantajları ve Dezavantajları

En önemli özelliği, tekerlekli valizi büyük bir güç harcamadan teleskopik sapından tutup çekerek taşıyabilecek olmanız. Diğer avantajları ise:

• Ağırlık tekerleğe bindiğinden taşıma kolaylığı.
• Teleskopik sapın isteğe göre yukarı çekebilir ya da aşağıda tutulabilir olması.
• İki ya da dört tekerleğe sahip olması.
• Ergonomik oluşu ve sırta yük bindirmemesi.

İki veya dört tekerlek arasında seçim yapılabilir. İki tekerlekli bir model oldukça konforlu sayılır, özellikle büyük ve yumuşak tekerlekler kullanılmışsa. Buna karşın dört tekerlekli bir bavul daha yüksek bir konfor sunar, manevra yapmak kolaydır ve sırtı korur. Tekerlekli bavullar uçak yolculuklarında oldukça iyi bir alternatif, elbette varılan hedefte, uzun saatler boyunca engebeli yollardan yürümek zorunda kalmadığınız sürece.

Tekerlekli valizler aynı zamanda iş seyahatleri için de çok uygun. Kabin valizleri ufaklıkları nedeniyle uçak kabinine alınırlar, böylelikle bagaj bekleme zorunluluğu ortadan kalkmış olur.

Çekilebilir bavullar çocuklar için de uygun, çünkü dolu olsalar da rahatlıkla hareket ettirilirler ve hassas büyüme döneminde çocuk vücuduna zarar vermez. Küçük gezginciler için özel olarak tasarlanmış çocuk bavulları renkli tasarımlara sahip ve aynı zamanda 2,5 kg’dan daha hafif.

Tekerlekli Bavul mu, Seyahat Çantası mı?

Bavulunu sadece kısa mesafelere götürecek olanlar ya da tekerleklere uygun olmayan yollarda taşımak zorunda olanlar seyahat çantasını düşünmeliler. Sırta ve omuzlara yük bindirse de sıklıkla iyi bir çözüm olabilir. Çünkü elde ya da omuzda taşınan bir çantayla, kalabalık bir otobüs garında veya dar sokak aralarında sorunsuz bir biçimde hareket edilebilirsiniz. Bunun yanı sıra seyahat çantaları tekerlekli bavullara oranla çok daha esnek ve hafiftir. Ancak seyahat çantaları, tekerlekli bavulların sert dış yüzeyi gibi darbelere karşı korunaklı değildir. Buna rağmen kaliteli markalar ağır yüklere karşı oldukça dayanıklıdır.
Seyahat çantası ya da tekerlekli bir valiz arasında kaldıysanız, tekerlekli seyahat çantasını tercih etmenizi öneririz, çünkü kendi içinde iki ürünün de özelliklerini barındırmakta. Onu da tıpkı tekerlekli valizde olduğu gibi ardınızdan sürükleyebilirsiniz, aynı zamanda fazla yer kaplamaz, üstelik bir çoğunun içinde farklı bölmeler mevcuttur.

Valiz Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Valiz satın alırken hacime dikkat etmek gerekir. Ne kadar büyük olursa o kadar fazla eşya taşınabilir. Ancak bu ağır olacağı anlamına gelir ve fazla yer kaplar. Hafta sonu kaçamakları yapmayı sevenler 100 lt. kapasiteye sahip olan bir valizden çok küçük bir seyahat çantasını tercih edebilirler. Küçük ya da büyük, valizin kendi ağırlığı da oldukça önemlidir, özellikle de uçakla yapılacak yolculuklarda. Uçak içine alınacak bagajların, ister el çantası, ister valiz olsun, IATA normlarına uygun kabin boyu olmasına dikkat edilmeli.

Ayrıca taşıma sapları ve omuz askıları da yakından incelenmeli: Ergonomik tasarlanmış ve süngerle kaplanmış olanlar rahat bir taşıma olanağı sunar. Bazı modellerdeki teleskopik taşıma sapının uzunluğu önemlidir, beden uzunluğuna uygun olup olmadığına ve istenilen boya getirebilmek için bir kaç kademede yükselip alçalan bir sap olmasına dikkat edilmelidir. ABD’ye seyahat edenler kilit çeşidine de dikkat etmeliler. Kilitlenir bir ürün isteyenler, ABD güvenlik görevlilerinin kullandığı bir anahtarla açılabilen versiyonlara göz atabilirler. Böylelikle valizinizin güvenlik personeli tarafından kırılarak açılmayacağına emin olabilirsiniz.

Kullanılan malzemenin de büyük önemi var: Sert duvarlara sahip bavullar, dayanıklı bir malzemeden tasarlandıkları için (genelde kumaş ya da alüminyumdur ) darbelere ve aşırı ağırlıklara karşı oldukça sağlamdır. Dolayısıyla içindeki eşyalar da korunmuş olur, ancak bavulun kendisi oldukça ağırdır. Buna karşın sentetik elyaf, pamuk veya kanvastan tasarlanmış yumuşak bagajlar, dar araba bagajlarına ve başkaca bagaj bölümlerine rahatlıkla sığar. Sıklıkla uçak yolculuğuna çıkanlara plastik ya da alüminyum bavullar önerilir, çünkü bu tip ürünler mekanik hasarlar, hava koşulları ve uçağın bagaj bölümündeki düşük hava ısısına karşı dayanıklıdır. Özellikle polikarbonattan tasarlanan modeller sert dış yüzeyine karşın hafif olması sebebiyle oldukça ilgi görmekte. Ama alüminyum bavullar da dayanıklılık konusunda oldukça etkileyici. Yanı sıra hafifliğini es geçmek de mümkün değil, ancak bu malzeme kolayca deforme olabilir ve sert darbelerde ezilip çizilebilir.

En İyi Bavul Nasıl Seçilir

Bir bavul, kıyafet, kozmetik ve diğer eşyaları güvenli ve düzenli bir biçimde taşıyabilmeli. Bu yüzden seçilen modelin, çeşitli iç ve dış bölümlere (ceplere) sahip olması büyük avantaj sağlar. En pratik olanları, ekstra bölümler, fermuarlı cepler, bağımsız bir ayakkabı gözü veya seyahat evraklarının ya da gerekli başka eşyaların konabileceği bir ön cebe sahip olanlar. Sıklıkla iş gezilerine çıkanlar veya normal zamanda da şık elbiseler giyinmeyi tercih edenler gömlek bölümüne de sahip bavul ve seyahat çantalarından oluşan modelleri inceleyebilir.

İç kısımda çapraz kemerler bulunan modeller de tavsiyeye değer. Bunlar, seyahat esnasında veya valiz yerleştirilirken içindekilerin düzenli kalmasını sağlar. Sadece düzgün değil, aynı zamanda kuru kalması için de yağmur geçirmez fermuarlarlar oldukça avantajlı. Gerektiğinde valiz etrafını saran bir fermuar yardımıyla ek bir iç hacim olanağı sunan ürünler daha çok işe yarayabilir.

Kabin Boy Valiz (IATA Normuna Uygun Ebatlar)

Uçak kabinine götürülecek bagaj parçaları IATA normuna uygun olmalıdır. Bu sebeple uluslararası hava taşımacılığının el bagajları için koyduğu belli bir sınır vardır. Bu sınıra göre standart genelde 55cm x 40cm x 20cm ölçülerindedir. Kabin boyu valiz ve çanta gibi özel bir bagaj çeşitleri üretim esnasında hava taşımacılığı kurallarına uygun tasarlanmıştır.

Ebatlar

XS’dan XXL’a kadar olan ürünler, üreticiden üreticiye farklılıklar gösterebilir. Bu sebeple hava taşımacılığına uygun ebatlar firmalara verilmiştir.

• XS = 47 cm’ye kadar
• S = 48 – 56 cm’ye kadar
• M = 57 – 64 cm’ye kadar
• L = 65 – 70 cm’ye kadar
• XL = 71 – 80 cm’ye kadar
• XXL = 80 cm’nin üzerinde

Tarpaulin

Yaygın olarak bilinen plastik ve alüminyum bavulların yanı sıra Tarpaulin’den tasarlanan modeller de mevcuttur. Su geçirmez muşamba ve branda da denilen bu poliamid malzeme oldukça güçlü ve yıpranmalara karşı dayanıklıdır. Tarpaulin aynı zamanda kamyon brandası olarak da tanımlanır.

TSA Kilitleri

TSA kilitler havaalanında güvenlik görevlililerin ihtiyaç duyunca açıp kapatabileceği şekilde tasarlanan şifreli bir kilit modelidir. TSA kilitlerinin üzerinde, sadece havaalanı güvenlik görevlilerinde bulunan bir anahtarla açılabilecek bir anahtar deliği vardır.
İlk olarak ABD için tasarlanmış TSA kilitlerinin farklı çeşitlerini bulmak mümkün. Bu kilitlerin kırmızı, elmas formunda logoları ya da TSA ibareleri vardır ve üzerinde, ihtiyaç halinde ABD gümrüğü tarafından açılabilmesi ve tekrar kapanabilmesi için tasarlanmış bir kilit mekanizması mevcuttur.

Hangi Markalar Tercih Ediliyor?

Geniş ürün yelpazesine sahip olan Samsonite, Pierre Cardin, IT Luggage, Eastpak, ve Benetton gibi markalar sıklıkla tercih edilmektedir.

Sonuç

Bir tatile, bir sonraki iş seyahatine veya hafta sonu kaçamağına giderken uygun bir bavula ihtiyacınız varsa, tercihinizi tekerlekli bavullar ve seyahat çantalarından oluşan, oldukça geniş bir yelpazeden yapabilirsiniz. Ama öncesinde ne kadar eşya taşıyacağınıza emin olmalısınız. Yanı sıra hangi araçla seyahat edildiği de önemli. Genel olarak sert yüzeyli bavullar uçak yolculuklarına uygun; araba, otobüs veya tren gibi araçlarda esneklik sebebiyle yumuşak bir bavul daha avantajlıdır. Ayrıntılı iç bölmeler bu valizlerde de önemli. Bu sebeple, seçilen modelin malzeme özelliklerinin yanı sıra, ekipmanına da dikkat etmek gerekmektedir.

Filtreleme

Sadece fiyat teklifi olan ürünler

Fiyat

Marka

Renk

Boyut

Şehir seçimi