Ayna

Ayna, ışığın ve ışığın üstüne düşen nesnelerin yüzde yüzüne yakınını kusursuz bir biçimde simetrik olarak yansıtan cilalı bir yüzeydir. İlk ayna metal yüzeyli cisimlerin parlatılması ile elde edilmiştir. Daha sonra ise cam levhalı cisimlerin bir yüzü civa amalgası ile kaplanmış ve günümüzdeki aynaya çok benzer şekilde bir ayna elde edilmiştir. Günümüzde kullanılan aynalar genellikle cam levhaların bir yüzünün ince gümüş tabakasının sırlanmasıyla elde edilmektedir. Ancak her zaman gümüş tabaka kullanılmaz, bazı aynaları elde etmek için gümüş yerine alüminyum, altın ve hatta platin dahi kullanılabilir. Alüminyum sırı ile kaplanan aynalar dalga boyu 0,4 mikrondan küçük olan ışınları da yansıtırlar. Bu ışıklar mor ötesi ışınlar olarak adlandırılır.

Aynalar temel olarak üç farklı gruba ayrılıp incelenebilmektedir. Bunlar düz ayna (düzlem ayna), küresel ayna ve parabolik aynalardır. Düz ayna (düzlem ayna) yüzeye paralel bir şekilde düşen ışın demetini paralel olarak yansıtan aynalar şeklinde tanımlanabilir. Bu aynada görüntünün boyu cismin boyuna ve cismin aynaya olan uzaklığı ile görüntünün aynaya olan uzaklığı her daim eşittir ve görüntü sanal olduğu için düz şekilde perde üzerine düşürülemez. Küresel ayna, çukur ayna ve tümsek ayna olmak üzere kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Çukur aynanın yansıtıcı yüzeyi çukur şeklinde, tümsek aynanın yansıtıcı yüzeyi ise tümsek şeklindedir. Çukur aynada görüntü merkezde olmadığı sürece, tümsek aynada ise görüntü aynanın tepe noktasında olmadığı sürece cisim gerçek boyutundan farklı bir boyutta görülür. Parabolik aynalar ise oldukça özel bir şekle sahiptir ve bir enerjiyi yakalayıp, onun tek bir noktaya odaklanabilmesi için özel olarak tasarlanmışlardır.

Aynaların birbirinden farklı şekli ve özelliği mevcuttur. Sitedeki filtre seçeneğini kullanarak fiyat, popülerlik veya beğeni üzerinden kıyaslama yapabilirsiniz.

Filtreleme

Fiyat

Marka

Ürün Tipi

Kullanım Tipi

Şehir seçimi