Anakart

Anakart Nedir?

Anakart, bilgisayarların en temel parçasıdır. Üzerinde elektronik devre elemanları bulunur, bilgisayarın tüm iç ve dış donanım birimleri üzerindeki bağlantı portlarına bağlanır. Mainboard veya motherboard olarak da tanımlanan anakart olmadan bilgisayarın geri kalan diğer donanım ve parçaları kullanılamaz. Çünkü tüm donanımların birbirleri ile bağlantıları anakart üzerinden gerçekleşir.

Anakart Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Anakart PC kasasının devre kartıdır, içinde yerleşik bileşenleri olmasının dışında, ayrıca tekil parçalar da monte edilebilir. İlk olarak CPU da denilen işlemciden bahsedebiliriz. Her işlemci her anakarta uymaz. Modern bir Intel Core i5 veya i7 tercih edenler, ona uygun soketleri seçmeliler. Bu noktada 1150 ya da 1155 soketli anakartlar doğru tercih olacaktır. İşlemciye ek olarak PC kasasının içindeki devre kartının üzerinde, örneğin grafik ve ses kartı gibi farklı kartların takılabileceği çok sayıda yuva mevcuttur. Ayrıca anakartın üzerinde USB ve internet ağı girişleri mevcuttur. Form faktörü, anakart boyutunu belirler ve PC’ye uyumlu olmalıdır. Bu alanda ATX formatı standart olarak belirlenmiştir. Boyut olarak biraz daha küçük olan Micro ATX formatı, nispeten daha uygun fiyatlarda satın alınabilir.

İşlemci, anakart büyüklüğü ve port sayısı seçildikten sonra, diğer ayrıntılara göz gezdirebilirsiniz. Bileşenler arasında hızlı veri alış verişi sağlamak için PCI Express versiyonu iyi bir başlangıç olacaktır. PCle sürümleri farklı olduğu takdirde sistem zorlanabilir. Pek çok modern ekran kartı artık PCIe 3.0 tarafından destekleniyor. Ayrıca dahili SSD sürücüleri iletim hızı sayesinde daha avantajlı. Ana belleğin hızı da diğer önemli bir ayrıntı. Bu noktada da 1600 megahertz oldukça geçerli bir değer. Yanı sıra uygun RAM’e de dikkat etmelisiniz. DDR3 şu sıralar en hızlı bellek modüllerinden biri olarak görülmekte. Elbette profesyoneller üstün hız seçeneklerine sahip ürünlerin peşine düşüyorlar. Ancak RAM’a kaydet ve Disk’e kaydet gibi enerji tasarrufu seçenekleri, satın alma konusunda etkili unsurlar olabilir. Veri güvenliğine önem veriyorsanız ve bir kaç sabit disk kullanmak istiyorsanız, Raidlevel 1 oldukça geçerli bir destek olabilir.

Uygun CPU’lar

Anakartlar Intel ve AMD işlemciler ile bunların farklı soket tiplerine özel olarak üretilmektedir. Bu nedenle hangi işlemci ve soket tipi kullanılmak isteniyorsa ona uygun olan anakartın seçilmesi gerekmektedir.

Form Faktörü

Anakartın istenilen yuvaya oturabilmesi için bir çok hazır form faktörü vardır. En sık kullanılanları Mini ITX, Micro ATX ve ATX. Anakartlar ve yuvalar, seçilmiş olan form faktörlerine monte edilecek şekilde delinmiş olarak teslim edilirler.

Chipset Serisi

Anakarta yerleştirilmiş parçalar sizin için önemliyse, Chipset serisini incelemenizi tavsiye ederiz. Seriye göre anakartın üzerindeki internet çipini, yerleşik grafik kartını ve sürücü gibi bileşenleri öğrenmek mümkün.

RAM Tipi

RAM tipi, anakartın üzerine monte edilebilecek RAM jenerasyonu gösterir. Günümüzde sıklıkla DDR3 ve DDR4 kullanılmakta. Bellek türünün modern bir jenearasyona ait olması bilgisayarın hızını yükseltir. Bunun yanı sıra bir anakarta iki ayrı jenerasyon takılmamalı, çünkü yüksek olan düşük olana uyum sağlayacaktır.

Hangi Markalar Tercih Ediliyor?

Anakart dendiğinde yıllardan beri öne çıkan ve kullanıcıların sıklıkla tercih ettikleri üç markadan söz edilebilir. Bunlar: Asus, Gigabyte ve MSI’dır. Bunların dışında Asrock, Foxconn gibi markalar da tercih listelerinde yer almaktadır.

Filtreleme

Fiyat

Marka

İşlemci Markası

Bellek Tipi

CPU Soketi

Özellikler

Şehir seçimi

 
Asus H81M-K Yorum yaz

ASUS INTEL H81M-K H81 DDR3 1600 VGA GLAN 16x 1150p

  • Karşılaştır
Gigabyte GA-B85M-HD3 Yorum yaz

Bellek Desteği 16 GB sistem belleğine kadar destek veren 2 x 1,5V DDR3 DIMM yuvaBellek Hızı DDR3 1600/1333 MHzChipset Intel B85 Express Chipset

  • Karşılaştır
Foxconn H55MXV-LE Yorum yaz

Marka: FoxconnModel: H55MXV-LEÜrün özellikleri:Intel® Core i7, Core i5, Core i3processors, Socket LGA1156Supports Intel® 45nm Hi-K CPUDual channel DDR3 1333/1066/800 x 2 DIMMs, Max. 8GB1* PCIe2.0 x16, 1* PCIe x1, 2* PCI6* SATA II5.1 channel HDAGigabit LAN12 USB 2.0 portsProcessor: ...

  • Karşılaştır
MSI H61M-P20/W8 Yorum yaz

SC-1155 H61 SES LAN VGA DVI SATA DDR3 1333

  • Karşılaştır
MSI H81M PRO-VD Yorum yaz

MSI H81M PRO-VD DDR3 1600MHz S+V+GL+16X 1150p

  • Karşılaştır
Asus H61M-K Yorum yaz

Işlemci Tabanı : intel® Soket Yapısı : 1155 Işlemci Desteği : intel® Socket 1155 for 2nd Generation Core i7/Core i5/Core i3/Pentium®/Celeron® ProcessorsSupports Intel® 22 nm / 32 nm CPU Bellek Desteği : DDR3 Bellek Slotu : 2 x DIMM, Max. Bellek Kapasitesi : 16GB Bellek Frekansları ...

  • Karşılaştır
MSI H81M-P33 5,00 / 5 2 kullanıcı oyu 2 yorum

PCI Express x1 Slot Sayıs : 1 Tümleşik Görüntü Kartı : Var Işlemci Üreticisi : Intel PCI Express x16 Slot Sayı : 1 PCI Slot Sayısı : Yok Maksimum Bellek : 16 GB Yapı Standartı : mATX Garanti Süresi : 24 Ay Tümleşik Ağ Kartı : 10/100/1000 Mbps Uyumlu Işlemciler : Intel Core ...

  • Karşılaştır