Dewalt Akülü Vidalama

Akülü Vidalama Makinesi

Akülü vidalama makineleri evlerimizdeki tadilat işlerinde veya mobilyaların montajında önemli bir temel ekipmandır. Bu makineler sadece ev işlerinde değil, profesyonel anlamda da vazgeçilmez aletlerdir. Akü teknolojisindeki gelişmeler sayesinde bugün bir çok model, elektrikli muadillerinin karşısında oldukça performanslı alternatiflere dönüştü. Peki bu makineler kendi aralarında nasıl farklılıklar gösterir? Akülü vidalama makinesi satın alırken hangi özelliklere dikkat edilmeli? En iyi akülü vidalama makineleri hangileridir?

Her araç ve gereçte olduğu gibi, akülü vidalama makinelerinde de hangisinin en uygun olduğu, kullanım amacına göre değişir. Ancak klasik akülü matkaplar çok yönlü makinelerdir; bu sebeple de en çok kullanılan akülü aletlerin başında yer alırlar. İsminden de anlaşıldığı gibi sadece vidalama değil, aynı zamanda delme işleri için de uygundurlar. Bazı modellerde, kullanım amacına uygun uçların takıldığı anahtarsız mandren bulunmaktadır. Akülü matkapta vida uçları ve tornavidalar yanında, altıgen şaft ya da yuvarlak gövdeli matkap uçları da kullanılabilmektedir. Bazı modellerde tüm bu işlevlere darbeli matkap özelliği de ekleniyor. Böylelikle aynı zamanda daha sert materyaller, örneğin taş duvarlar veya beton üzerinde çalışmak da mümkün. Darbe fonksiyonu kapatıldığında, sadece tahta üzerinde delme işlemi kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Hem delme, hem de vidalama işini bir arada yapabildiği için özel bir ilgi görüyor.

Eğer delme işlemleri, darbe gerektiren işler ve çakma işlemlerinde kullanmak için, küçük, kullanışlı yedek bir vidalama aleti arıyorsanız, akülü mini vidalama makinelerini düşünmelisiniz. Genelde uygun fiyata bulabileceğiniz akülü vidalamaların en önemli özellikleri küçük ve ergonomik oluşları. Çünkü her şeyden önce vidalama (sökme-takma) işlemlerini hızlı ve basit bir şekilde yapıyorlar. İçine entegre edilmiş yerleşik akünün gücü, sert materyalleri delme işlemi ya da sürekli kullanıma yeterli değil. Ama genel vidalama işlemleri, örneğin dolap kurulumu için oldukça yeterlidir. Özellikle alçıpan işlerinde mucizeler yaratabilirler. Başka özel bir çeşit ise, sadece tek bir vida başının girebileceği sınırlı alanlara girebilme özelliğine sahip akülü açı tornavidadır.

Akü Gücü Belirleyici Unsur!

Bütün akülü cihazların performansları, içlerindeki yerleşik pilin teknik özelliklerine bağlıdır. Bu kapasite genellikle akü voltaj düzeyinden anlaşılır. Temel anlamda fazla voltaj kapasitesi, daha çok güç demektir. Daha basit delme işlemleri için 10,8 volt gücünde vidalamalar yeterlidir. Ancak daha sert materyaller örneğin beton ya da taş duvarlar üzerinde çalışılacaksa 18 Volt gücündeki akülü vidalamalar çok daha uygundur. Voltun yanı sıra amper kapasitesine de dikkat etmelisiniz. Şu sıralar akü kapasitelerinin git gide yükselmesi bir çeşit trend gibi. Şimdiye kadar amper değerlerinin üst sınırı 3’ken, artık sıklıkla 4 ve üst değerde olanlarını bulmak mümkün.

Ancak, bu noktada sadece akünün kalitesi ve performansı değil, aynı zamanda bunların makine tarafından nasıl kullanıldığı da oldukça önemlidir. Şimdilerde yeni çıkan bazı ürünler, akü performansını daha iyi kullanabilmek için fırçasız motor özelliğine sahip. Bunlar klasik karbon fırçasız çalışıyor ve sadece aşınmaya karşı dayanıklı olmakla kalmıyor, aynı zamanda yüksek bir enerji verimliliğine sahipler. Bu teknolojiyle ilgilenenler, ürünün üzerinde ki ‘EC’ ya da ‘Brushless (fırçasız) motor’ ibaresine dikkat etmeli.

Akü gücünün avantajları nelerdir?

Akülü gereçlerin elektrik kablosuyla çalışan makinelere karşın en belirgin avantajı çalışırken daha rahat hareket kabiliyeti sağlaması. Çalışılan alanın yakınında bir fiş olmasına dikkat etmek gerekmiyor, kabloya basma tehlikesi de ortadan kalkmış oluyor. Fakat, performans ve kesintisiz bir çalışma açısından bakılacak olursa, kablolu aletler daha avantajlı, çünkü tüm akülü aletleri er ya da geç tekrar şarj etmek gerekiyor. Yine de akülü bir aletin doğru seçim olup olmadığı, o an yapılacak işle doğru orantılı.

Buna karşın bitmiş bir aküyü, hızlı şarj etme cihazıyla bazen 15 dakika gibi bir sürede tekrar doldurmak mümkün ya da yedek aküye sahip bir set almayı da tercih edebilirsiniz. Böylelikle boşalmış akü, hızlı bir şekilde dolu olan yedek aküyle değiştirilebilir.

Akülü vidalama makinelerinde hangi markalar özellikle tercih ediliyor?

Akülü vidalama cihazları arasında en çok Bosch markası seviliyor. Bu noktada iki ayrı ürün grubunu birbirinden ayırt etmek gerekmekte. Yeşil grup ev işlerinde kullanılan aletler, mavi grup ise daha çok profesyonel alanda kullanılan profesyonel aletlerdir. Makita markasının akülü vidalama aletinin de hatırı sayılır bir meraklı grubu var ve kendi içinde delici–vidalayıcı ‘BHP’ ve delici–kırıcı ‘BHR’ model isimleriyle ikiye ayrılır. Bu alandaki tercih edilen bir başka üretici de Metabo. Bu üreticinin akülü vidalayıcı-delici aleti ‘BS’ model ismiyle, vidalama–darbeli matkap aletini ise ‘SB’ model ismiyle tedarik etmek mümkün.

Kompakt akülü mini vidalama aletlerinde eskimeyen bir model ise Bosch markasının ‘IXO’ serisi. Bu modellerde bir dizi ek parça mevcut, bu özellik akülü vidalama aletini farklı alanlarda kullanabilme imkanı sağlıyor. Örneğin ‘IXO Vino’ tirbişon görevi görmekte veya ‘IXO Barbecue’ fan eki ile mangal yakmakta oldukça yardımcı.

Akü Gerilimi Nedir?

Akü gerilimi, akünün ve ona bağlı tornavidanın anma geriliminin ne kadar yüksek olduğunu gösterir. Buna Voltaj (V) denir. Akü voltajı ne kadar yüksekse, makine de o oranda maksimum bir performansla çalışmaktadır. En çok tercih edilen makineler 10,8 Volt olanlar, bunlar bir çok vidalama ve delme işlerinde yeterli olmaktadır. Aynı şekilde 14,4 V ya da 18 V olan yüksek performanslı makineler de yaygın şekilde kullanılıyor. Bunlar sadece delme ve vidalama işlerinde değil, darbeli delme ve çekiçle delmede de başarılı.

Akü Kapasitesi Nedir?

Bir akülü vidanın performansında voltajın olduğu kadar, Ah olarak belirtilen akü kapasitesinin de önemi var. Akü kapasitesi akülü tornavidanın ne kadar güçlü ve ne kadar süre çalışabileceğini belirtir. Bu değer ne kadar yüksek olursa, aküsü dolu bir makine o denli uzun çalışır. Ancak son yıllarda bir gelişme oldu: Bir süre öncesine kadar üst sınır 3 Ah iken, şimdilerde 4 Ah veya daha yüksek aküler bulmak mümkün.

Akü Teknolojisi!

Akünün teknolojisi de akülü bir cihazın performansı açısından son derece önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda lityum–iyon (Li-ion) pil kullanımı yıllar içinde standartize olmuştur ve nikel-kadmiyum (NiCd) ve nikel-metal hidrit piller (NiMH) büyük ölçüde piyasanın dışında kalmıştır. Lityum piller yüksek enerji gibi bir sürü teknik avantaj sağlıyor. Ayrıca düşük ısılarda da performanslarından hiçbir şey kaybetmezler ve ‘Memory Effect’ yani nikel-metal hidrür pillerin tam boşalmadan şarj edilmesi durumunda kademe oluşturarak tam kapasitelerini yitirmeleri durumu ortadan kalkmış olur.

Yedek Akü Kullanmanın Önemi!

Cihazınızda kullanılan akü ne kadar güçlü ve dayanıklı olursa olsun, er ya da geç tekrar şarj edilmesi gerekmektedir. Birden fazla akü kullanmanın avantajı ortada: Akü zayıfladığında, hemen dolu olan bir başkasıyla değiştirilebilir. Böylelikle bekleme süreleri atlatılmış olur ve çalışma gereksiz yere bölünmez.

Filtreleme

Fiyat

Marka

Kaldır

Güç (Volt)

Şehir seçimi

 
Dewalt DC733KA1 14.4 V Çift Akülü Yorum yaz

Yapi Market / Bahce / Oto > Yapi Market / Hirdavat > Elektrikli Alet / El Aletleri > Elektrikli Aletler / Aksesuarlar > Akulu Vidalama > Ni-Cd Akulu Vidalamalar > Dewalt DC733KA1 14.4 V Çift Akülü Vidalama

  • Karşılaştır
Dewalt DC740KA Çift Akülü Yorum yaz

Marka: DewaltModel: DC740KAÜrün özellikleri:Delme ve vidalama için güçlü 12.0 Volt matkap/tornavidaOlağanüstü kompakt ve hafif tasarımla dar alanlarda çalışma imkanı10mm tek kovanlı mandren ve mil kilidi ile hızlı ve kolayca tek elle uç değiştirmeErgonomik tasarım ve kauçuk sap, tetik ...

  • Karşılaştır
Dewalt DCD795D2 Çift Akülü Yorum yaz

Yapi Market / Bahce / Oto > Yapi Market / Hirdavat > Elektrikli Alet / El Aletleri > Elektrikli Aletler / Aksesuarlar > Akulu Vidalama > Li-Ion Akulu Vidalamalar > Dewalt DCD795D2 18V 2Ah Li-Ion Çift Akülü Darbeli Delme ve Vidalama Makinası

  • Karşılaştır
Dewalt DW907KA Çift Akülü Yorum yaz

Şarjlı matkap12V/2AhElektronik hız ayarı0-350/0-1200 dev/dak2 vitesMaks. tork 20Nm14 tork kademesi10mm tek kovanlı anahtarsız metal mandrenkauçuk kaplı sap ve tetik, 1 saat akü şarj süresi, çift akü, ağır hizmet tipi taşıma çantası

  • Karşılaştır
Dewalt DCF620D2K Çift Akülü Yorum yaz

Dewalt DCF620D2K 18Volt/2.0 Ah Li-Ion Profesyonel Alçı Panel Tornavida Yüksüz hızı 0-4400 dev/dkMaksimum vida çapı 4.8mmMaksimum tork 5-30 NmUç tutucu (Hex) 6.35 mmAlçı panelleri ahşap veya metal dikmelere vidalamak için idealSürekli aynı vidalama derinliği için çıkartılabilir ayarlı ...

  • Karşılaştır
Dewalt DCD710S2 Tek Akülü Yorum yaz

Marka: DewaltModel: DCD710S2Ürün BilgisiDelme ve vidalama için güçlü 10.8 Volt matkap/tornavidaKompakt ve hafif tasarımVidalamada bir örnek sonuçlar ve yüksek hassaslık için 15 kademeli tork kontrolüEn yüksek düzeyde kullanıcı konforu sağlamak için ergonomik kabza ve kauçuk kaplamaUygulama ...

  • Karşılaştır