Samsung Akıllı Saat

Akıllı Saat Kılavuzu:

Akıllı saatler, kablo bağlantısı olmaksızın çalışan ve cep telefonlarının belli özelliklerine ulaşabilen yüksek teknoloji donanımlı saatlerdir. Bu saatler gelip geçici bir akım değil, aynı zamanda internet dünyasının istikrarlı bir biçimde gelişen ürünleridir. El bileğindeki bu mini bilgisayarlar, önemli bilgilere hızlı bir bakış atabilme imkanı yaratırlar. Peki bu saatlere neden sahip olunmalı ve hangi üreticiler bu alanda lider? En iyi akıllı saatler hangi marka ve modellerdir?

Akıllı Saatler Ne Tür Farklılıklar Gösterir?

90’lı yıllardan beri, cep telefonlarının fonksiyonlarıyla saat dizaynlarını birleştirme çabaları sürmekteydi. Bundan yola çıkılarak tasarlanan telefon-saatler başarılı olamadığından fikir ertelenmişti. Ancak akıllı telefonlar pazarı fethettikten sonra giyilebilir-takılabilir saatler tekrar gündeme oturdu ve şimdilerde akıllı saatler büyük bir popülerlik kazandı.
Akıllı saatler bileklerde taşınabilir mini bilgisiyarlardır. Piyasada iki farklı sürümü mevcuttur. Bir seçenekte içine entegre edilmiş SIM kartla Stand Alone olanağı sağlar. Bu durum, bağımsız kullanım ve akıllı telefona bağlantı sağlamadan internet erişimi ve telefonla görüşme olanağının sağlanabileceği anlamına gelir. Hesaplı Second Screen modelleri (İkinci Ekran modelleri) cep telefonunun ikinci ekranı olarak çalışır. Telefonun Bluetooth özelliği veya WLAN aracılığıyla bağlanır ve aynı şekilde akıllı telefonun içindeki önemli bilgilere ulaşılmasını sağlar.

Bu cihazlar sayesinde kısa mesaj, e-posta veya çağrılara bakmak için cep telefonunuzu ikide bir çantadan çıkartmak zorunda kalmazsınız. Gelen her mesaj titreşimli bir sinyal sesiyle birlikte titreşir.

Akıllı Saatler Neler Yapabilir?

Google’ın akıllı telefonlara özel geliştirdiği işletim sistemi Android Wear’in işlev kapsamı uygulamalar yardımıyla büyüyor. Bu küçük programlar yaşam tarzının bir çok alanında işe yarıyor. Örneğin fitness, sağlık, müzik ve Facebook, Twitter gibi tüm sosyal medya alanında. İşte size en çok sevilen uygulamalardan bir kaç örnek:
• Runtastic
• Wear Camera Remote
• WhatsApp

Koşmak sizin için mecburen yapılan bir rutin değil de günlük tutkunuz mu? O zaman Runtastic bütün adımlarınızı sayar ve ihtiyaç halinde sizi motive etmek için hazırdır. Uygulama sadece kat edilen mesafeyi değil, aynı zamanda temponuzu ve harcadığınız zamanı da gösterir.

Android saatiniz kameranızın uzaktan kumandası olabilir mi? Wear Camera Remote sayesinde bu çok kolay.

Çoktandır bilinen ve her gün binlerce yeni kullanıcı kazanan WhatsApp, akıllı saatlerde de mevcut. Onlar aracılığıyla mesajlarınızı okuyabilir ve tüm önemli mesajlarınızı gönderebilirsiniz.

Wear Mini Launcher, yüklü tüm uygulamalara genel bakış atabilmenizi sağlar.

Wear Battery, pil ömrünün tükenmesine yakın sizi uyarır ve kalan süre hakkında istatistikleri oluşturur.

Wear Lock ile akıllı telefonunuzun kilidini bileğinizdeki cihazınızdan açabilirsiniz.

Sesli komut ise gitgide gelişen ve sadece bir kaç tane modelde bulunan bir özellik. SIRI ve Google Now gibi hizmetler, SMS’lerin ya da başka mesajların sesli kaydedilip gönderilmesini sağlıyor. Akıllı telefonlar yabancı şehirlerde de yön tayininizi belirlemenize yardımcı olur ve istenilen bölgeye kadar size eşlik eder.

Akıllı Saat Alırken Nelere Dikkat Etmek Lazım?

Şayet en az 1,5 GB RAM'e sahip Android 4.3 ve üzeri ile çalışan bir Samsung telefona sahipseniz, yuvarlak tasarımlı Gear S2 tam size göre. Bu akıllı saatin beyaz ve koyu gri renkli spor varyasyonunun yanı sıra, siyah deri kayışlı klasik modeli de mevcut. Ayrıca Gear S2’yi en az 1,5 GB RAM'li 4.4 ve üzeri Android işletim sistemine sahip Samsung dışındaki akıllı telefonlarla birlikte de kullanabilirsiniz.

Üreticiye göre saatlerin içindeki işletim sistemi de değişiyor: Örneğin Samsung Tizen işletim sistemini kullanıyor. Favorisi Android ve Google olanlar, Android saatlere bakmalı. Apple’ın iPhone’nuna sahip olanlara ise iOS akıllı saatler tavsiye edilir. Ayrıca, Google Android Wear sadece Android akıllı telefonlara uygun mükemmel bir tamamlayıcı değil, aynı zamanda tüm iPhone modellerini de destekliyor. Bunun için telefonun Android 4.3 veya daha yüksek bir sürüme sahip olması gerekmektedir. iOS için ise 8.2 veya daha üstü bir sürüm. Fonksiyon değişikliklerinin platformlara göre değiştiğini unutmayın.

Ayrıca ekran kalitesinin çok önemli olduğunu da es geçmemek gerekir! Ekranın okunabilir olmasında parlaklık ve kontrast ayarları büyük rol oynamaktadır. E-Ink teknolojisi devreye girdiğinde, ekranlar güneş ışığında bile okunabilir olacak ve çok az enerji harcayacak. Batarya, modele ve kullanım şekline göre değişir. Bluetooth bağlantısı fazla pil gücüne ihtiyaç duyar; Bluetooth 4 ve Bluetooth Smart versiyonları oldukça iyi bir şarj tasarrufuna sahiptir.

Akıllı Saatler ve Trend’ler… Testler Ne Diyor?

Şu sıralar en çok konuşulanlar, birçok çeşide sahip olan Apple Watch, Sony, Motorola ve LG. Alternatif olarak Pepple gibi, Crowfunding yani kitle fonlaması aracılığıyla yenilikler gerçekleştiren üreticiler de var. Huawei, Alcatel ve Asus’un da akıllı saat pazarında güçlü bir yeri var.

Apple Watch’ın üç kaliteli koleksiyonu mevcut: Apple Watch versiyonunda saat kasası paslanmaz çelik ve farklı materyallerden oluşmakta. Kayış kilidi seçimi yapmak da mümkün. Spor versiyonunun kasası alüminyum, kayış ise farklı renk seçenekleriyle VitonR malzemesinden tasarlanmış. Bir de Edition modeli mevcut. Baştan çıkarıcı sekiz modelinin kasası 18 karat, isteğe bağlı olarak rose ya da altın sarısı renklerinde bulmak mümkün. Kayışları plastik ya da klasik modelinde olduğu gibi ince deriden tasarlanmış ve beklendiği gibi oldukça yüksek bir fiyatı var.

PhoneArena dergisi Motorola’nın Moto 360 modelinin rakipsiz dizaynına övgüler yağdırıyor; Connect ve SFT de bu modeli tercih ettiklerini vurguluyorlar. Çünkü diğer üreticilerin piyasaya sunduğu bir çok modelin aksine, bu cihaz tıpkı klasik kol saatlerinde olduğu gibi yuvarlak. İki farklı rengi mevcut, biri açık renk kasaya gri kayış tasarımlı, diğeri ise koyu renk kasaya siyah kayışlı.

Digital Trends’e göre Sony Smartwatch 3 güvenilir ses kontrolüne sahip ve USB kablosuyla kolayla şarj edilebiliyor. Temassız ödemeler için NFC ile donatılmış, aynı zamanda WLAN ve GPS ile pil ömrünün uzun olması etkileyici, buna karşın nabız sensörünün olmaması eleştirilmesine sebep olmuş.

LG’nin G Watch modeli de kullanıcılar tarafından ilgi görüyor: Cihaz 1,2 Ghz işlemciye sahip. 400 mAh gücündeki yerleşik pili gerekli olan enerjiyi karşılamaya yetiyor, ayrıca 4 GB depolama alanına sahip. Android 4.3 ya da daha yüksek veya İOS 8.2 ve üstü sürümü olan akıllı telefonlara sahipseniz, akıllı saatlerden çok keyif alacaksınız.

Android Aksesuar:

Google’ın akıllı telefonlara özel geliştirdiği işletim sistemine Android Wear (giyilebilir teknoloji) deniyor. Ön yüzü sesli komutlarla ve dokunmatik ekran aracılığıyla kullanılıyor.

Bluetooth’la Pil Ekonomisi

Bluetooth LE veya Bluetooth Smart, Bluetooth 4.0’ın isteğe bağlı bileşenleridir ve yaklaşık 10 m'lik bir mesafeden cihazlara bağlanabilen bir aktarım sistemidir. Bilinen Bluetooth teknolojisiyle karşılaştırıldığında hatırı sayılır bir pil ekonomisine sahip ve düşük maliyetli. Bluetooth Smart özelliği, Bluetooth 4.0’a sahip her cihazda mevcut değil.

E-Ink Ekran:

Elektronik kağıt veya e-kağıt anlamına gelir, kağıt baskı okuma avantajıyla elektronik ekran avantajını birleştiriyor. E-Ink ekranı, ışığı sıradan kağıtta olduğu gibi yansıtır; ancak diğer ekranlara oranla daha kontrast sunar. Güç sadece görüntülenen içerik değiştirildiğinde harcanır.

Google Now (Google Asistan):

Dijital ses asistanı, trafik durumu hakkında bilgi verir, trafik sıkışıklığı konusunda uyarılarda bulunur ve en yakın restoranın yolunu tarif eder. Güncel haberler, uçuş bilgileri ve toplu taşımayla ilgili tüm ayrıntıları da hizmetinize sunulur.

İkinci Ekran:

Bu terim ikinci bir cihazın paralel kullamını ifade eder. Tüm fonksiyonları kullanabilmek için internet bağlantısı sağlayabilen akıllı bir telefon olması şarttır. Akıllı saat ikinci bir ekran görevi görür ve cep telefonunun üzerindeki tüm bilgileri gösterir.

Stand Alone (Bağımsız Kullanım):

Bu terim, akıllı telefonlardan bağımsız olarak çalışan cihazları ifade eder.

Sonuç:

Akıllı Saatler, pratik fitness fonksiyonlarına sahip, moda aksesuarı niteliğinde birer ikon. Yaş grubu ne olursa olsun, moda bilincine sahip, yeni akımlardan hoşlanan ve saat seven spor meraklılarına hitap etmekte.

Filtreleme

Sadece fiyat teklifi olan ürünler

Fiyat

Marka

Kaldır

Şehir seçimi